niedziela, 8 czerwca 2008

Nagroda Nobla w szachach

Nagrody Nobla w szachach niestety się nie przyznaje. Gdyby jednak znalazał się fundator to zadanie, które przedstawiam poniżej miałoby szansę na takową. Nie znam autora tego cudeńka. Może ktos z czytelników wskaże jego pochodzenie.
W drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku Dariusz Weider (piotrkowianin, wtedy czołowy, polski junior) pokazał je na mistrzostwach Polski juniorów i założył się, że nikt go nie rozwiąże. Rękawicę podjęli czterej częstochowscy muszkieterzy (Roman Tomaszewski, Jacek Flis, Tomasz Giżyński i Tadeusz Karpik). Po czterech godzinach intensywnej analizy ani na krok nie zbliżyli się do rozwiązania. Darek zainkasował skrzynkę piwa i jescze wielokrotnie "nabierał" innych, ambitnych szachistów.
Ja również poszukiwałem chętnych rozwiązywaczy - bezskutecznie. Ostatnio nawet uruchomiłem Fritza 10. I on nie dał rady. Okazuje się, że geniusz szachów w dalszym ciągu przesciga komputery.
Oto to przeswietne zadanie:
Białe: Kd6,Sd5,Gd1,pionki d7 i g3.
Czarne: Kh7,Sa6,Sg5,Gb4, pionki c5,c3,e3 i h6.
Białe zaczynają i wygrywają.
Spróbujcie swych sił. Za miesiąc opublikuję rozwiązanie.

Turniej w Sieradzu 7.06.2008 r.

W Sieradzu odbył się turniej szachowy szkół podstawowych. W klasyfikacji klas IV - VI słabo wypadła Monika Rykała zajmuję VIII miejsce. W klasyfikacji dziewcząt wywalczyla drugie miejsce. W klasyfikacji klas I - III dobre, trzecie miejsce zdobyl Mateusz Okrojek ze szkoly w Bychlewie.
Odnotować należy również pierwszy start Oli Dyby (I klasa Bychlew). Ola zdobyła dwa puntky z siemiu i imreza bardzo jej się spodobała. Organizatorzy zafundowali zawodnikom napoje i słodkie bułki nie biorąc wpisowego. Wszyscy uczestnicy (70 osób) otrzymali również pamiątkowe dyplomy.
W turnieju startowali również:
Michał Ferenc i Łukasz Jach.