Susan Polgar Chess and Information Blog: India big winner at World Youth

Open 10 - Jan-Krzysztof Duda PolandSusan Polgar Chess and Information Blog: India big winner at World Youth

Klasyfikacja medalowa mistrzostw świata juniorów - Wietnam 2008

4. Gruzja 1; 2; 1 - razem 4

5. Polska 1; 1; 1 - razem 3

6. Rosja 1; 1; 1 - razem 3

Medale zdobyli przedstawiciele 14 państw.

Wyniki medalowe dobitnie świadczą, że obecnie w szachach dominują Azjaci i to od samej góry do dołu. Anand (Indie) jest mistrzem świata seniorów. Chinka Hou Yifan jest drugą kobietą a klasyfikację juniorów widać powyżej. Jeszcze kilkanaście lat temu zawodnik z tamtej części świata na turnieju był ewenementem (no może Chinki). Azja dokonała niesamowitego postępu a szachy wróciły do swojej kolebki. Świecie bój się.

Reprezentacja Polski wypadła znakomicie. Mamy bardzo mądre dzieci. Szkoda, że nie ma to jeszcze przełożenia na dorosłe szachy.

Brązowy Dariusz Świercz

Trzecie miejsce na mistrzostwach świata juniorów do lat 14 rozgrywanych w Wietnamie wywalczył szachista "Polonii" Wrocław Dariusz Świercz (8 pkt.). Darek w turnieju wystartował jako faworyt (nr 1 w rankingu), ale jedyna porażka w dziewiątej rundzie nie pozwoliła mu walczyć o złoto.
Mistrzem świata został Hindus Vidit Santosh Gujrathi (czyżby następca Ananda) 9 pkt. przed Gruzinem Nodarem Lorkipanidze 8,5 pkt.
Dodać należy, że Darek ma już wypełnione trzy normy arcymistrzowskie i teraz czeka tylko na odpowiedni ranking, by stać się najmłodszym arcymistrzem w historii polskich szachów.

Srebrna Klaudia

Koszalińska szachistka Klaudia Kulon na mistrzostwach świata juniorek do lat 16 rozegranych w Wietnamie wywalczyła serbrny medal zdobywając 9 pkt. Wyprzedziła ją tylko gruzińska zawodniczka Nazi Paikidze (również 9 pkt.) punktacją pomocniczą. Olbrzymie gratulacje.

Jan-Krzysztof Duda mistrzem świata juniorów

Jan-Krzysztof Duda, 10-letni szachista z Wieliczki w dalekim Wietnamie wywalczył w znakomitym stylu tytuł mistrza świata juniorów do lat 10. W ostatniej rundzie w 21 posunięć pokonał Norwega Tari Aryana i w sumie zdobył 9,5 pkt. z 11. Swoim przeciwnikom pozwolił zremisować tylko trzy partie. Olbrzymie gratulacje.

Talent Jaśka obserwuję od dwóch lat i dotychczas wszystko zdaje się potwierdzać, że mamy w Polsce diament. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko pierwszy krok do światowej kariery w szachach dorosłych.

na zdjęciu: Jasiu w białej koszulce