niedziela, 28 grudnia 2008

Tępić oszustów do cna


Czy kontrola oszustw komputerowych jest konieczna podczas turniejów o mistrzostwo świata?
Pytanie dnia podczas turnieju Grand Prix Elista 2008
Alexander Grischuk:
Podczas meczów o mistrzostwo świata wszelkie środki przeciwko oszustwom powinny być surowe. Tylko dwóch graczy bierze w tym udział i jest możliwe sprawdzenie wszystkich prób oszustw komputerowych. Wszystkie środki są możliwe: regularne przeszukiwanie, które nie daje wyników, pewne urządzenia tłumiące transmisję. Jakie sposoby przekazywania danych do gracza mamy? Nie sądzę, że gracze dostają SMS-y poprzez telefony komórkowe. Właściwie mogą być dwa sposoby oszukiwania. Po pierwsze, można użyć małej słuchawki, żeby otrzymać komputerową radę, ale w tym przypadku można to łatwo sprawdzić przy pomocy urządzeń tłumiących. Po drugie, możliwe jest urządzenie transmitujące dane przy pomocy alfabetu Morse’a, dotykającego nogi. Żeby temu zapobiec, konieczne jest przeszukiwanie graczy przed wejściem na salę gry. Wierzę, że jeżeli gracz używa pomocy komputera, będzie trudno z nim grać przy szachownicy. Dlatego arcymistrzowie nie powinni uważać rewizji przed partią za coś poniżającego.
Rustam Kasimdzhanov:
Jest wiele sposobów oszustwa komputerowego. Czytałem całe książki poświęcone pytaniu, jak używać pomocy komputerowej w szachach. Zostało opublikowanych wiele artykułów. Jeśli się nie mylę, metoda z alfabetem Morse’a, wspomniana przez Grischuka, jest nazywana dotykową. Ogólnie mogę powiedzieć, że jest cała nauka o tym temacie. Jeśli mówimy o naszym turnieju, organizatorzy nie zrobili wszystkiego, żeby zapobiec wszystkim możliwym oszustwom komputerowym. Myślę, że jak długo zawodnicy mają kontakt z widzami, wszystkie rewizje, detektory, zagłuszacze nie mają znaczenia, gdyż widzowie, tj. ludzie kontaktujący się z graczem, mogą używać sygnałów, jak to praktykowano w grach karcianych. Żeby uniknąć wszelkich oszustw, konieczne jest odizolowanie graczy od widowni. Poza tym należy dokładnie sprawdzać graczy. Ponieważ nawet klucz od pokoju lub karta mogą być ukrytym urządzeniem przekaźnikowym. Dlatego gracz powinien przychodzić na salę gry bez niczego (długopis powinni dawać organizatorzy) i nie powinien być kontakt z widownią. Powinny być wszystkiego rodzaju urządzenia tłumiące. Tylko w tych warunkach możemy mieć sytuację, w której pomoc komputerowa będzie niemożliwa. Oczywiście, w tym przypadku lekarstwo może być gorsze niż choroba. Tak czy inaczej, jak powiedział Sasza, jeśli ktoś używa pomocy komputera, nie jest możliwe grać z nim i wszystkie nasze próby uniknięcia oszustwa są nieefektywne.
Teimour Radjabov:
Istnieją specjalne urządzenia, które pozwalają na neutralizowanie wszystkich prób przekazania elektronicznej informacji. Prawdopodobnie te urządzenia są aktywnie używane przez służby specjalne. Coś podobnego jest używane w mistrzostwach świata. Myślę, że żaden z szachistów, który naprawdę osiągnął coś w swoim życiu, ryzykowałby swoją sportową karierę i oszukiwał. Inaczej byłby zdyskwalifikowany na zawsze.
Evgeny Alexeev:
Pytanie jest bardzo ważne. Były pewne przypadki w praktyce turniejowej, gdy niektórzy szachiści używali pomocy komputera z zewnątrz. Oczywiście, podczas turniejów na wysokim poziomie, powinno się używać innego sprzętu technicznego, żeby zapobiec oszustwom w czasie partii.
Pavel Eljanov:
Nie jestem wielkiem specjalistą od sprzętu komputerowego. Wiem, że w czasie meczu o mistrzostwo świata w Eliście Kramnik-Topałow były używane tłumiki i gracze byli odseperowani od widowni szklaną ścianą. Nie wiem, jak to jest skuteczne i czy powinno się to stosować w innych turniejach, w szczególności w turnieju jak ten w Eliście. Poza tym, całe wyposażenie jest dość drogie.
Shakhriyar Mamedyarov:
Zgadzam się całkowicie z Pawłem Eljanowem w tym temacie.
Ernesto Inarkiev:
Oszustwa przy pomocy komputera są bardzo dużym problemem, który będzie się rozwijał, gdyż technologia staje się dostępna, jak również rywalizacja w zakresie funduszu dobrych nagród. Myślę, że powinny być jakieś ustalenia, żeby szachiści nie byli przeciwko nim. Moim zdaniem, uczestnicy turnieju powinni grać w oddzielnym pomieszczeniu. Ważne jest też ustanowienie kar w szachach za oszustwa komputerowe.
Dmitry Jakovenko:
Zgadzam się, że jest to bardzo ważne pytanie, choć debata o komputerowych oszustwach trochę ucichła. Myślę, że powinien być sposób pozwalający na znalezienie i udowodnienie, że gracz używa komputera podczas partii.
Peter Leko:
Myślę, że powinno być zabronione używanie komputerów w czasie partii. Żaden z graczy szachowej elity tego nie zrobiłby. Szachiści powinni grać uczciwie i jestem pewny, że większości graczy nie pozwoliłoby na to sumienie.
Vugar Gashimov:
Też uważam, że czołowi gracze nie będą oszukiwać w czasie partii. Ale w zasadzie, jeśli masz właściwe techniczne urządzenia, nie byłoby trudne zidentifikować kogoś, kto oszukuje.
Vladimir Akopian:
Jest to rzeczywiście duży problem. Nawet gdy istnieje jakieś podejrzenie, że twój przeciwnik używa komputerowej pomocy z zewnątrz, psychologicznie nie jest możliwe granie z nim. Z pewnością musi być wykrywacz metalu. Sala gry musi być pokryta elektronicznym urządzeniem blokującym wszystkie sygnały, wliczając telefony komórkowe. Często jest to praktykowane na koncertach, zamiast mówienie wszystkim, żeby wyłączyli swoje telefony. Te środki zaradzcze są konieczne, gdyż jest wiele przypadków oszustw komputerowych. Był przypadek, gdy podejrzewałem mego przeciwnika o oszustwo. Grał za szybko w bardzo trudnej pozycji. To było możliwe, ale podejrzane, gdyż wychodził po kilku szybkich ruchach. Chciałem również grać szybko, żeby nie odchodził i dostawał pomoc z zewnątrz. Powinniśmy zajmować się problemem pomocy komputerowej.
Ilia Odessky, dziennikarz:
Są dane naukowe, że przykrycie elektroniczne, wspomniane przez Akopiana, jest bardzo niezdrowe (szkodliwe) dla tych, którzy są na sali. Może to zniknąć z biegiem czasu i może wpłynąć na pewne choroby. Arcymistrzowie, którzy mogą zachorować na raka będą sądzili FIDE o duże pieniądze.
Ivan Cheparinov:
Poza zwykłym wykrywaczem metalu, powinniśmy mieć środki profilaktyczne i przechwytujące przeciwko oszustwom komputerowym szachistów, którzy są przyzwyczajeni do gry w wielkich turniejach.
Etienne Bacrot:
Z pewnością potrzebujemy nauczyć się, jak radzić sobie z oszustwem komputerowym, zanim dostanie wielki rezonans w szachowym świecie.
Wang Yue:
Mogę jedynie zgodzić się z Etienne. Musimy grać w szachy uczciwie.

Tak pisałem półtora roku temu...


LIST OTWARTY PANA KRZYSZTOF DŁUGOSZA
2007-08-24
Do Zarządu Polskiego Związku Szachowego
Do wszystkich szachistów
LIST OTWARTY
W związku z kolejnym przypadkiem korzystania w trakcie gry turniejowej z programu komputerowego (Memoriał Józefa Kochana w Koszalinie - sierpień 2007 r.) przez Pawła Dziubińskiego z Lublina, zwracam się do władz Polskiego Związku Szachowego, by jedyną karą za takie przestępstwo była dożywotnia dyskwalifikacja. Jeśli nie będzie takiej kary, to może dojść do absurdalnych sytuacji. Zawodnik przed partią będzie musiał być rozbierany do "rosołu", by sprawdzić, czy nie jest naszpikowany elektroniką, a w salach turniejowych będą instalowane ekrany uniemożliwiające przepływ fal.Zwracam się do organizatorów imprez szachowych o niedopuszczanie oszustów do gry. Proszę również szachistów, by nie zasiadali z nimi do, jakby nie było, królewskiej gry. W szachy mogą grać tylko damy i dżentelmeni. Tylko tak drastyczne postępowanie uchroni grę turniejową dla młodego pokolenia.Krzysztof Długoszkandydat na mistrza - instruktor szachowye-mail: dlugosz@vp.pl

Grand Prix świata po trzech turniejach


1. Teimour Radjabov (AZE) 363,33
2. Wang Yue (CHN) 353,33
3. Vugar Gashimov (AZE) 328,33
4. Alexander Grischuk (RUS) 303,33
Za zwycięstwo w Eliście Radjabov otrzymał prawie 25.000 euro.

Elista zakończona


1. Radjabov, Teimour 8
2. Jakovenko, Dmitry 8
3. Grischuk, Alexander 8
4. Gashimov, Vugar 7½
5. Lékó, Peter 6½
6. Bacrot, Etienne 6½
7. Mamedyarov, Shakhriyar 6½
8. Wang Yue 6½
9. Kasimdzhanov, Rustam 6½
10. Cheparinov, Ivan 6
11. Alekseev, Evgeny 5½
12. Eljanov, Pavel 5½
13. Akopian, Vladimir 5
14. Inarkiev, Ernesto 5

Hastings Masters 2008/2009 (Anglia)


HASTINGS MASTERS

1. BERG Emanuel, SWE, gm 2623

2. KURNOSOV Igor, RUS, gm 2606

3. HOWELL David, ENG, gm 2593

4. NEVEROV Valeriy, UKR, gm 2571 (current Hastings Masters Champion)

5. JONES Gawain, ENG, gm 2548

6. CONQUEST Stuart, ENG, gm 2526 (current British Champion)

7. PAVLOVIC Milos, SRB, gm 2524

8. GORDON Stephen, ENG, im 2521

9. HEBDEN Mark, ENG, gm 2515

10. GORMALLY Daniel, ENG, gm 2514
Pierwsza dziesiątka z listy startowej w najstarszym turnieju świata.

Wojtaszek w Sztokholmie


1. GM Kuzubov Yuriy UKR 2622
2. GM Wojtaszek Radoslaw POL 2599
3. GM Cramling Pia SWE 2550
4. GM Ivanov Sergej RUS 2547
5. GM Gleizerov Evgeny RUS 2545
6. GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2543
7. GM Ulibin Mikhail RUS 2521
8. GM Berczes David HUN 2514
9. GM Åkesson Ralf SWE 2483
10.IM Grandelius Nils SWE 2464

To jest pierwsza dziesiątka z listy startowej niezłego turnieju w Sztokholmie. W pierwszej rundzie Radosław Wojtaszek wygrał swoją partię. Ciekawostką jest trzeci numer startowy Pii Cramling - można by rzec - weteranki walki kobiet z mężczyznami.
Na zdjęciu: reprezentantka Szwecji - Pia Cramling

Uciekł z ostatniego miejsca


Eljanov - Inarkiev

Obrona słowiańska

Elista (Rosja) 28.12.2008

1. d4 d5 2. c4 c6 3. Nf3 Nf6 4. Nc3 dxc4 5. a4 Bf5 6. Nh4 e6 7. Nxf5 exf5 8. e3 Bb4 9. Bxc4 O-O 10. Qc2 g6 11. O-O Nbd7 12. f3 Nb6 13. Bb3 a5 14. Na2 Be7 15. Kh1 Nh5 16. Nc3 Rc8 17. Rd1 Bb4 18. Qf2 Nf6 19. e4 fxe4 20. Nxe4 Nbd5 21. Nc5 Nd7 22. Nd3 Bd6 23. Bd2 Re8 24. Re1 Qb6 25. Bc4 Nb4 26. Bxb4 Bxb4 27. Rf1
(27. Rxe8+ was better 27... Rxe8 Rybka Aquarium (0:00.03)+0.00d11)Kg7 28. Rad1 Rcd8 29. f4 Re4 ?!
(29... Nf6 30. Ne5 Ne4 Rybka Aquarium (0:00.23)-0.45d15)30. Ne5 f6 31. Nf3 ?
(31. Nf7 Rf8 32. Qh4 h5 33. Bd3 Re7 34. Qg3 Rfxf7 35. Bxg6 Kh8 36. Bxf7 Rxf7 37. Qg6 Rh7 38. Rf3 h4 39. Qg4 Bf8 40. Rh3 Qxb2 41. Rxh4 Nb6 42. Qg6 Rybka Aquarium (0:00.00)+0.16d16)31... Qc7 ?!
(31... Rxf4 32. Bd3 Bd6 33. h3 f5 34. g3 Rxf3 35. Qxf3 Nf6 36. g4 f4 37. Rf2 Qb4 Rybka Aquarium (0:00.36)-0.64d15)32. f5 Rde8 ?
(32... g5 33. Be6 Qf4 34. Qc2 Qe3 35. Ng1 Rh4 36. Nf3 Re4 Rybka Aquarium (0:00.13)+0.00d16)33. Bd3 R4e7 ?!
(33... Rf4 34. g3 Rg4 35. Kg2 Qd6 36. h3 Rge4 37. Bxe4 Rxe4 38. Nd2 Bxd2 39. Qxd2 Qd5 40. Kg1 gxf5 41. Qf2 Kg6 42. Rd3 Qe6 43. Qf3 Rybka Aquarium (0:00.47)+0.82d16)34. fxg6 hxg6 35. Nh4 Rh8 36. Bxg6 Rxh4 37. Qxh4 Kxg6 38. Rf4 Bd2 ?
(38... Kf7 39. Qh7+ Ke8 40. Qh8+ Nf8 41. Rxf6 Rh7 42. Re1+ Kd7 43. Qxh7+ Rybka Aquarium (0:00.46)+1.80d17)39. Qg4+ Kh7 40. Qh5+
(40. Re4 !? 40... Nf8 41. Rxd2 Qd7 42. Qh5+ Kg8 43. Rg4+ Rg7 44. Rxg7+ Kxg7 45. Qxa5 Qe7 46. Rd3 Ng6 47. Qd2 Qe4 48. Re3 Qf5 49. Kg1 Qg5 50. Qd3 Rybka Aquarium (0:00.24)+4.12d14)Kg8 41. Qg6+ ?!
(41. Rh4 Nf8 42. Qh8+ Kf7 43. Rg4 Bb4 Rybka Aquarium (0:00.03)+3.12d15)41... Rg7 42. Qe8+ Nf8 43. Rxf6 Qe7 44. Qxf8+ Qxf8 45. Rxf8+ Kxf8 46. Rxd2 Ke7 47. g3 Kd6
(47... b5 48. b3 Kd6 49. Kg2 Rybka Aquarium (0:00.00)+1.87d16)48. Kg2 b5 49. h4 Kd5 50. Kh3 bxa4 51. h5 Ke4 52. Kh4 Rd7 53. g4 c5 54. d5 c4 55. Rc2 Kd4 56. h6 a3 57. bxa3 c3 58. g5 Kd3 59. Rxc3+ Kxc3 60. g6 Rd6 61. h7
(61... Rxg6 62. h8=Q+ Rybka Aquarium (0:00.25)+10.80d12)[1-0]

Ciekawe partie

Sicilian B80
Caruana F. (2640) Sasikiran K. (2694)
CIUDAD DE PAMPLONA - MAGISTRAL (4 runda) Pamplona, 2008

1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Nc3 a6 6. Be3 e6 7. f3 b5 8. Qd2 b4 9. Na4 Nbd7 10. g4 h6 11. O-O-O Ne5 12. b3 Bd7 13. Nb2 d5 14. Bf4 Ng6 15. Bg3 dxe4 16. Nc4 Nd5 17. h4 Bc5 18. h5 Nge7 19. Be5 e3 20. Qd3 Nc6 21. Nxc6 Bxc6 22. Be2 Qg5 23. Qe4 Rc8 24. f4 Qe7 25. Bxg7 Nc3 26. Qe5 Nxe2+ 27. Kb2 Bxh1 28. Bf6 Qa7 29. Nd6+ Bxd6 30. Qxd6 Bd5 31. Rxd5 exd5 32. Qe5+ Kf8 33. Bxh8 Qd4+ 0-1

Bat na spóźnialskich


Komitet Przepisów i Zasad Turniejowych zaproponował dodanie następującego artykułu do Kodeksu FIDE: „Każdy gracz, który przychodzi do szachownicy po rozpoczęciu rundy przegra partię, chyba że sędzie zdecyduje inaczej. W ten sposób czas nieobecności wynosi 0 minut. Przepisy zawodów mogą określić innych czas nieobecności”. Propozycja została zaakceptowana przez Zarząd i zarekomendowana Przewodniczącemu do zatwierdzenia. Finałowa decyzja została jednak przesunięta do spotkania Zarządu.
Z raportu Bartłomieja Maciei dla ACP z drezdeńskiego kongresu FIDE. (tłumaczenie - Hinda Śledziewski).

Magnus Carlsen zaprasza


Tiviakov (NED) 2686, Savschenko (RUS) 2648, Malakhato (BEL) 2633, Korneev (RUS) 2623, Mchedlishvili (GEO) 2615, Bartel (POL) 2602, GM Kulaots (EST) 2556, Gopal (IND) 2548, de Firmian (USA) 2545 i Kveinys (LTU) 2533 to są zawodnicy, którzy zapowiedzieli swój udział w wielkim festiwalu szachowym rozpoczynającym 29 grudnia w Norwegii. Impreza rozegrana będzie w ramach 100-lecia miejscowego klubu. W ramach festiwalu, poza wieloma turniejami dla amatorów i dzieci rozegrany zostanie również turniej w szachach szybkich w iście rewelacyjnym składzie. Przyjazd do Norwegii, oprócz oczywiście Magnusa Carlsena, zapowiedział m.in. aktualny mistrz Rosji Piotr Svidler.

Cracovia XIX rozpoczęta
Wczoraj w Krakowie rozpoczął się 19 międzynarodowy festiwal szachowy "Cracovia 2008", który jest jednocześnie drugim półfinałem mistrzostw Polski pań i panów. Na starcie stanęło 120 szachistów (w tym panie). W/g rankingu tabelę otwiera GM Grzegorz Gajewski 2577. Najlepszą panią jest WIM Joanna Majdan 2284. Oboje stanowili podpory naszych reprezentacji na niedawnej olimpiadzie w Dreźnie. Szczególnie Joasia, która zdobyła najwięcej punktów (9,5 z 11) w całej imprezie wśród wszystkich graczy.
Do faworytów wśród panów należy zaliczyć również Dariusza Świercza (gdy osiągnie ranking powyżej 2500 zostanie najmłodszym, polskim arcymistrzem) oraz Kacpra Pioruna (mojego faworyta).
Na zdjęciach: olimpijskie starty Joasi i Grzesia