czwartek, 14 lipca 2011

Andrzej Filipowicz o FIDE w związku z 82. Kongresem tej organizacji (Kraków, 15-22 października 2011) - część pierwsza

W związku z tym, że wielkimi krokami (15-22 października 2011 - Kraków) zbliża się historyczne wydarzenie dla polskich szachów, czyli 82. Kongres Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE), nie czując się w kompetencji, poprosiłem Honorowego Członka FIDE - Pana dra Andrzeja Filipowicza, wieloletniego i bardzo znaczącego działacza tej organizacji, o przybliżenie Czytelnikom Szacharni historii oraz aktualnej problematyki dotyczącej FIDE. Ze względu na obszerność materiału, rozbiję go na dwie części. 
Zwykły szachista, taki jak ja, na co dzień nie ma kontaktu i wiedzy, jak ta światowa machina szachowa działa, czym się zajmuje, co rozstrzyga. Andrzej Filipowicz jest w Polsce prawdziwym autorytetem w tych zagadnieniach. Szczególnie ten tekst polecam młodzieży szachowej. Warto wiedzieć, kto nami rządzi i jak.

   
Zone 1.4 Mr. Andrzej FILIPOWICZ
Addressul. Sardynska 1 m. 23, 02-761 Warszawa, Poland
PhoneRes: (48)22-842 44 35
Mobile(48)502-091 726
Emaila.filipowicz@szachista.com , andrzej.filipowicz1@neostrada.pl

KONGRESY FIDE 1924-2011
Opracował
Andrzej Filipowicz
Honorowy Członek FIDE

Międzynarodowa Federacja Szachowa (Fédération Internationale des Échecs) została utworzona 20 lipca 1924 roku, po zakończeniu nieoficjalnej Olimpiady Szachowej w Paryżu.

Na historycznym dokumencie, protokole konstytucyjnego I Kongresu Federacji w 1924 roku, widnieją podpisy 15 członków założycieli, w tym przedstawiciela Polski, członka Warszawskiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej I. Towbina.

Pierwszy Kongres odbywał się w okresie VIII Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Wtedy po raz pierwszy i ostatni w programie towarzyszącym Igrzyskom rozegrano olimpijski turniej szachowy z punktacją indywidualną i drużynową.

Na II Kongresie w Zurychu w 1925, wprowadzono skrót FIDE, używany do dnia dzisiejszego. Ma on dodatkowy wydźwięk, bowiem fides, to po łacinie wiara, a zwrot bona fide - w dobrzej wierze jest często używany.

Na Kongresie w Hadze w 1928 r., FIDE, jako pierwsza organizacja sportowa, podjęła historyczną decyzję - zrównała już po wsze czasy prawa amatorów i zawodowców. W języku francuskim, wówczas oficjalnym języku FIDE, brzmiało to tak: „il ne soit fait aucune distinction entre amateurs et professionnels“ - „nie będziemy czynili żadnych różnic pomiędzy amatorami i zawodowcami”. Tę uchwałę ratyfikowano na następnym Kongresie FIDE w Wenecji w 1929 r. i wprowadzono do regulaminów FIDE w formie: „la FIDE ne reconnait aucune distinction entre les deux categories: amateurs et professionnels, pour ce qui concerne les tournois organises sous ses auspices, son patronage ou son controle”. „FIDE nie uznaje żadnych różnic pomiędzy dwiema kategoriami graczy amatorami i zawodowcami we wszystkich turniejach organizowanych pod jej auspicjami, patronatem lub kontrolą”.

Zrównanie praw amatorów i zawodowców pozwoliło na oficjalne płacenie honorariów startowych i nagród pieniężnych w meczach i turniejach. Jednakże na Olimpiadach Szachowych nigdy nie było żadnych nagród, ani rzeczowych, ani pieniężnych, aż do Olimpiady w Chanty Mansyjsku w 2010 roku. Przed tym wręczano jedynie medale drużynom oraz wyróżniano medalami i upominkami indywidualne osiągnięcia na poszczególnych szachownicach.

Szachiści, jako pierwsi i przez wiele lat, jako jedyni sportowcy nie tworzyli sztucznego „amatorstwa”, ale też nie mieli prawa występować w Igrzyskach Olimpijskich z udziałem „amatorskich zawodowców”. Drogi MKOl i FIDE rozeszły się na dziesiątki lat. MKOl dopiero w latach 80-ych XX wieku dopuścił zawodowców do Igrzysk Olimpijskich. W 1999 r., w 75 rocznicę utworzenia FIDE, szachy zostały zaliczone przez MKOl do grona sportów. Teraz trwają zmagania FIDE o wprowadzenie szachów do programu Igrzysk Olimpijskich. Szachy są już jedną z medalowych dyscyplin w programach Igrzysk Afrykańskich i Azjatyckich.

FIDE ma własną flagę i hymn. Zrzesza wyłącznie narodowe federacje, obecnie 170 federacji, co zalicza FIDE do największych sportowych organizacji świata. Wszystkie członkowskie federacje mają równe prawa, niezale­żnie od wielkości kraju, liczby zrzeszonych szachistów i ich klasy gry.

Oficjalnymi językami FIDE są angielski, arabski, francuski, hiszpański, niemiecki, portugalski i rosyjski. W przypadku niezgodności w dokumen­tach, wydanych w różnych językach, obowiązuje wersja angielska.

1 komentarz:

  1. Fide tylko ciągnie o nas kasę i pomaga w kilku nieistotnych rzeczach tak samo jak PZSzach. Jak ktoś chce grać w szachy to mu pozwólcie , a nie chcecie jak najwięcej na nim zarobić (do PZSzachu)

    OdpowiedzUsuń