Polski portal o mistrzostwach Europy panów

ME w szachach: Jakowienko złotym medalistą, sukces Rosjan

wczoraj, 00:58
Mateusz Bartel
29-letni rosyjski szachista Dmitrij Jakowienko zdobył złoty medal 13. mistrzostw Europy. Jego rodacy odnieśli w Płowdiw duży sukces, plasując się na pozycjach 3-6. Z polskiej ekipy najlepszy był mistrz kraju Mateusz Bartel, który zajął 51. miejsce.
Prowadzący samodzielnie w klasyfikacji po 10 rundach z dorobkiem ośmiu punktów Francuz Laurent Fressinet, pogrzebał szanse wywalczenia tytułu w ostatniej partii, przegrywając ją z Jakowienką.
Nowy mistrz w szachy gra od trzeciego roku życia. Już w wieku 7 lat posiadał I kategorię, a mając lat 14 otrzymał tytuł mistrza międzynarodowego. W 2001 roku został mistrzem świata w kategorii do lat 18.