piątek, 30 września 2011

Mistrz świata do lat 20 za słaby do reprezentacji Polski?!

Polska jest wielką potęgą szachową,
skoro w jej reprezentacji nie ma nawet
Dariusza Świercza - mistrza świata do lat 20!?
Zarząd Polskiego Związku Szachowego uchwalił na podstawie obowiązującego regulaminu powoływania kadry narodowej ostateczny skład reprezentacji polskiej na Drużynowe Mistrzostwa Europy. Zawody zostaną rozegrane w dniach 2-12.11.2011 r. w Porto Carras (Grecja).

Skład drużyny kobiecej*:
1. GM Monika Soćko
2. WGM Joanna Majdan-Gajewska
3. WGM Karina Szczepkowska-Horowska
4. WGM Jolanta Zawadzka
5. WIM Katarzyna Toma

Skład drużyny męskiej*:
1. GM Radosław Wojtaszek
2. GM Bartosz Soćko
3. GM Kamil Mitoń
4. GM Mateusz Bartel
5. GM Bartłomiej Macieja

Trenerzy:
Marek Matlak, Aleksander Miśta - drużyna kobieca
Michał Krasenkow - drużyna męska

* kolejność szachownic zostanie ustalona w późniejszym terminie.Zdumiewający jest fakt braku w składzie reprezentacji męskiej Dariusza Świercza - mistrza świata do lat 20!! Zasłanianie się zarządu PZSzach. jakimś regulaminem uchwalonym 30 listopada 2009 roku (dwa lata temu!!) graniczy z jakimkolwiek brakiem wyobraźni. Siedemnastoletni Świercz, jeśli ma czynić dalsze postępy powinien grać w turniejach jak najwyższej rangi. Kontakt z najlepszymi to nieocenione wręcz doświadczenia a tu związek dzięki jakimś papierkom uniemożliwia mu to, promując zawodników (oprócz Radka Wojtaszka), którzy w szachowej karierze już niewiele więcej osiągną.
Piszących ten regulamin oczywiście przerosła wyobraźnia, że Polak zostanie mistrzem świata, jednak to nie powinno stanowić problemu dla obecnych decydentów. Ale widać tak jest, że się chłopaka wpierw wynosi pod niebiosa a później brutalnie kasuje.
Mam nieśmiałą propozycję do reprezentantów Polski. Może któryś z nich ustąpiłby miejsca swojemu młodszemu koledze? Dla jego dobra. Dla dobra polskich szachów!! A i gest byłby znamienity!!