piątek, 16 października 2009

Polska i Piotr Murdzia mistrzami świata w rozwiązywaniu zadań szachowych

Na potralu Wirtualna Polska ukazał się następujący tekst:

Piotr Murdzia (Korsarz Gdynia) po raz piąty został mistrzem świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, a Polska po raz pierwszy wywalczyła złoty medal w rywalizacji drużynowej. Do finałowego turnieju, który odbywał się w Rio de Janeiro, zakwalifikowało się 54 zawodników z 19 krajów.
Na dziewiątej pozycji uplasował się Piotr Górski (Entropia Warszawa), na 17. Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), a na 34. Bogusz Piliczewski (Korsarz Gdynia). Urodzony w Gdańsku 34-letni Piotr Murdzia od 1991 roku regularnie uczestniczy w mistrzostwach świata w rozwiązywaniu zadań szachowych. Cztery wcześniejsze tytuły zdobył w 2002 roku (Portoroż), 2005 (Eretria), 2006 (Wageningen) i 2008 (Jurmała). Dwukrotnie był wicemistrzem: w 2001 (Wageningen) i 2004 (Chalkidiki). Ma także w dorobku cztery tytuły mistrza Europy. We wrześniu wygrał konkurs na kierownika wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego. 20-letni Piotr Górski odniósł w Brazylii największy sukces w karierze, walnie przyczyniając się do złotego medalu w klasyfikacji drużynowej. Rok wcześniej został mistrzem Europy juniorów, a wśród seniorów był jedenasty. W tym roku juniorski tytuł pozostał w Polsce. Przejął go od Górskiego Kacper Piorun, który 24 listopada skończy 18 lat. 16 października, w dniu uroczystego zakończenia imprezy, 38. urodziny obchodzić będzie w Rio de Janeiro, gdzie w 2016 roku odbędą się igrzyska olimpijskie, Bogusz Piliczewski. W mistrzostwach świata startował wielokrotnie. W dorobku ma srebrny i dwa brązowe medale w rywalizacji drużynowej.

Wyniki mistrzostw świata:

indywidualnie:
1. Piotr Murdzia (Polska) 89 pkt
2. Georgij Jewsejew (Rosja) 81
3. Arno Zude (Niemcy) 78
4. Wladimir Podinić (Serbia) 72
5. Dolf Wissman (Holandia) 72
...
9. Piotr Górski 66,5
17. Kacper Piorun 57
34. Bogusz Piliczewski 39,5
drużynowo:
1. Polska 155,5 pkt
2. Niemcy 148
3. Rosja 147
4. Serbia 141
5. Francja 134

"Szacharnia" opublikowała 2.000 postów

Miło mi donieść moim Czytelnikom, że jest to post (informacja) numer 2.000. Z racji tego drobnego jubileuszu pragnę podziękować wszystkim, którzy od czasu do czasu zaglądają na "Szacharnię", wyrażają opinie pozytywne, bądź negatywne na temat mojej "twórczości", biorą udział w ankietach itd.
Mam nadzieję, że ktoś skorzystał z moich rad, zaleceń i pomysłów. Dalej liczę na bliski kontakt z Wami, na Wasze oceny - również te, wyrażające inny punkt widzenia. Bardzo liczę także na sugestie tematów "Szacharni".
Dziękuję samym szachistom, to dzięki Wam mam o czym pisać. I na koniec dla Wszystkich - zespół "Queen".

Film fabularny o Robercie Fischerze - prapremiera 10 listopada w Los Angeles


10 listopada w Los Angeles odbędzie się światowa prapremiera filmu fabularnego "Bobby Fischer live". W rolę genialnego, amerykańskiego arcymistrza wcielił się Damian Chapa, który jednocześnie reżyserował to dzieło. Film jest biografią mistrza świata - na ile wierną, ocenimy, gdy trafi do Polski. Z trailera niewiele wynika. Dla miłośników Bobby"ego powinna to być prawdziwa uczta zwłaszcza, że filmów fabularnych o szachach i szachistach jest niezmiernie mało. Z reguły "królewska" gra jest tylko jednym z elementów lub kanwą fabuły (Siódma pieczęć Bergmana - średniowieczny rycerz gra ze Śmiercią partię szachów o życie). Jeśli dobrze pamiętam, bardzo wiarygodnym filmem o szachach był rosyjski "Arcymistrz", ale wyświetlano go wiele lat temu.

Oto link do trailera: http://www.bobbyfischerlive.com/

Mecz o mistrzostwo świata Anand - Topałow 5 - 24 kwietnia 2010 Sofia (Bułgaria)

Jednak w Sofii (Bułgaria) w dniach 5-24 kwietnia 2010 roku rozegrany będzie mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Wiszi Anandem i Weselinem Topałowem. Pojedynek składać się będzie z dwunastu partii rozegranych klasycznym tempem a w razie remisu czteropartiowa dogrywka (szachy szybkie). Duży wpływ na decyzję FIDE odnośnie lokalizacji meczu miały gwarancje finansowe udzielone przez premiera Bułgarii. Po prostu w tym kraju władze lubią szachy i szachistów a nie kopaczy kawałka skóry.

Robert Fischer na Filipinach (1967)

Szachowe talenty są na całym świecie

Kolejnym, czternastoletnim arcymistrzem został peruwiański chłopiec - Jorge Cori. By zdobyć ten zaszczytny tytuł wystarczyło mu 14 lat i 2 miesiące życia. Plasuje go to na dziewiątym miejscu na światowej liście najmłodszych arcymistrzów w historii szachów. Na jej czele niepodzielnie króluje Sergey Karjakin z Ukrainy, który uzyskał ten tytuł w wieku 12 lat i 7 miesięcy.
Znakomity szachista i trener Zbigniew Szymczak (Szymek) kiedyś w Ustroniu w trakcie mistrzostw Polski juniorów powiedział mi ironizując, że niedługo w szachy grać będą dzieci w inkubatorach. Po paru latach jego żartobliwa uwaga zaczyna nabierać realnych kształtów.

Na zdjęciu: najmłodszy, peruwiański arcymistrz wraz ze swoją siostrą Daisi.

Aleksandra Kosteniuk analizuje

Anna Zatonskih wzięła 15.000 $ za mistrzostwo USA
Galeria Łódzka zaprasza na turniej


Przypominam o turniejach w Galerii Łódzkiej. Oto link do komunikatu organizacyjnego: http://szachylodz.org/pliki/startowa/2009/Weekend_Szachowy_w_Galerii_Lodzkiej.pdf

Piętnastolatek kontra światowe gwiazdy w Hoogeveen 2009

Bardzo interesująco ze względu na skład zapowiada się holenderski, tradycyjny turniej Hoogeveen 2009. W dwukołowej potyczce zmierzą się:
1. GM Ivanchuk, Vassily UKR 2756
2. GM Polgar, Judit HUN 2687
3. GM Tiviakov, Sergei NED 2670
4. GM Giri, Anish NED 2552
Wręcz sensacyjnie może wyglądać gra niespełna piętnastoletniego Anisha Giri, jednego z najmłodszych arcymistrzów w historii szachów, z pozostałymi uczestnikami turnieju w tym z Judit Polgar, której dawno nie widziano przy partii z normalnym tempem. Po lewej stronie link do transmisji na żywo.