czwartek, 16 grudnia 2010

Z ostatniej chwili: Hou Yifan wygrała z Humpy Koneru

Partia na Królowych szachów

UWAGA UWAGA UWAGA !!

Bardzo proszę nie otwierać moich wiadomości przekazywanych przez Facebooka. Coś tam się dzieje a ja nie potrafię tego zlikwidować. Czekam na fachowca. Przepraszam za kłopot.
Krzysztof Długosz 

Najazd Ukraińców na Indie

W dniach 7 - 16 stycznia 2011 rozegrany zostanie silny turniej "9th Delhi International Open Chess Tournament". Do Indii wybiera się wielu szachistów z Ukrainy. Łączna pula nagród to 30.000$. A może by tak ktoś z Polski? Wycieczka znakomita a i w szachy można pograć. Przy wygranej zwrot kosztów gwarantowany.
Dotychczas zgłoszeni zawodnicy:
1. GM Areshchenko Alexander 2661 Ukraine
2. GM Kuzubov Yuriy 2633 Ukraine
3. GM Ni Hua 2633 China
4. GM Lenic Luka 2619 Slovenia
5. GM Ragger Markus 2615 Austria
6. GM Abhijeet Gupta 2595 India
7. GM Postny Evgeny 2595 Israel
8. GM Stefansson Hannes 2585 Iceland
9. GM Konstantin Chernyshov 2583 Russia
10. GM Zherebukh Yaroslav 2573 Ukraine
11. GM Greenfeld Alon 2564 Israel
12. GM Kravtsiv Martyn 2559 Ukraine
13. GM Oleksienko Mikhailo 2559 Ukraine
14. GM Ziaur Rahman 2543 Bangladesh
15. GM Henrik Danielsen 2529 Iceland
16. IM Nabaty Tamir 2529 Israel
17. GM Abhijit Kunte 2517 India
18. GM Alexei Barsov 2509 Uzbekistan
19. GM Babujian Levon 2505 Armenia
20. GM Laxman RR 2498 India
Link do komunikatu: http://www.delhichess.com/tournaments/9th_parsvnath/Prospectus_9th_Parsvnath_International.pdf

Honorowi goście London Chess Clasic 2010

Wiktor Korcznoj był honorowym gościem
London Chess Classic 2010. Mający 79 lat (ur. 23 maja 1931r.) rosyjsko-szwajcarski
arcymistrz rozegrał szereg symultan podczas tygodniowego pobytu w Londynie.
Gratulacje za kondycję ... fizyczną.

Do Londynu przybył również Garri Kasparow.
Jego pobyt podczas London Chess Classic ograniczył się do spraw biznesowych.
Były mistrz świata promował swoje książki.

PZSzach podsumowuje mikołajkową akcję

Pani Anna Komorowska - Pierwsza Dama RP -
poparła w swoim otwartym liście akcję szachistów.
SZACHIŚCI GRAJĄ DLA POWODZIAN - PODSUMOWANIE I ETAPU
Data utworzenia: 2010-12-16 | Autor: Wojciech Przybylski | Odsłon: 16
W dniach 4-5 grudnia 2010 roku odbyła się pierwsza społeczna Akcja organizowana przez Polski Związek Szachowy „Szachiści grają dla powodzian”. Celem jej było pozyskanie środków na pokrycie wyjazdu na obóz „Wakacje z Szachami 2011” grupy dzieci z terenów poszkodowanych przez powódź.
W Akcję zaangażowanych było 16 ośrodków szachowych z całej Polski i wzięło w niej udział ponad 1000 dzieci, co jest wynikiem niezłym, jak na debiut w organizacji tego typu przedsięwzięć. Także lista osób popierających Akcję z żoną urzędującego Prezydenta RP oraz członkami Parlamentu pokazuje, że zostaliśmy zauważeni poza naszym środowiskiem. Także Prezydent ECU – Silvio Danailov poparł naszą Akcję, a informacja o niej pojawiła się w biuletynie ECU.
Akcja ta pokazała, że środowisko szachowe w Polsce potrafi otworzyć się na problemy, jakie dotykają nasz kraj i masowo wspierać innych. Wiele Związków sportowych w naszym kraju nie ma nawet tylu członków, ilu wzięło udział w naszej Akcji.
Akcja została zauważona przez media. Całą sobotę informowały o niej Radio Plus oraz Radio ZET, które wyemitowały wywiad z Członkiem Zarządu PZSzach Adamem Dzwonkowskim oraz informowały o Akcji w wiadomościach cogodzinnych, a także szereg mediów centralnych i lokalnych.
Profesjonalne podejście osób organizujących Akcję, w tym w szczególności reprezentantów poszczególnych miejscowości potwierdziło się w skutecznym oraz bezincydentowym przeprowadzeniu turniejów szachowych, co spowodowało wysoką ocenę naszej dyscypliny przez osoby z „zewnątrz”.
Następnym krokiem Akcji będzie planowany na połowę stycznia 2011 Finał z udziałem Parlamentarzystów oraz dzieci – reprezentantów miast, gdzie odbyły się turnieje, który odbędzie się w Sejmie. Po nim nastąpi podsumowanie finansowe, a następnie określenie liczby miejsc na „Wakacjach z Szachami 2011” dla dzieci z terenów powodziowych oraz przeprowadzenie kwalifikacji na ten wyjazd.
Jako środowisko szachowe możemy być dumni z faktu przeprowadzenia tej Akcji, która nie tylko pozwoliła na zwrócenie na nas uwagi w okresie świątecznym i zauważenie nas przez media, ale głównie ze względu na realizację szczytnego celu pomocy innym. Także sam efekt społeczny Akcji został doceniony przez sponsorów, a wymiernym efektem jest otrzymanie dodatkowo grantu z „Fundacji bankowej im. Leopolda Kronenberga” na organizację obozu.
Szczegóły na temat Akcji można znaleźć na stronie www.SzachisciGrajaDlaPowodzian.pl, a wyniku turniejów na stronie www.ChessArbiter.com .

W przyszłoroczny weekend mikołajkowy(2-3 grudnia 2011) planowana jest także organizacja podobnej imprezy realizującej kolejny cel społeczny i już dziś zapraszamy do dołączenia się do niej wszystkich reprezentantów naszej dyscypliny.

Wiadomość o akcji "Szachiści grają dla powodzian" znalazła się w informacji prasowej Europejskiej Unii Szachowej. Oryginalna wersja po angielsku znajduje się w poniżej załączonym plik.
 ECU_PRESS_RELEASE_8.pdf
Szacharnia po raz trzeci startuje w konkursie na najlepszy blog roku. Poprzednio niewiele brakowało, by zakwalifikować się do pierwszej dziesiątki, którą tym razem oceniać będzie była Pierwsza Dama - pani Jolanta Kwaśniewska.
Dla mojego pisania start w takich "zawodach" jest to jakaś forma potwierdzenia tego co robię, choć najważniejsza jest opinia moich Czytelników, którzy to czytają.
O odpowiedniej porze poinformuję Was o rozpoczętym głosowaniu. Bardzo liczę na Wasze wsparcie no i na wysłanie SMS-y. Do trzech razy sztuka.
Krzysztof Długosz

Triki taktyki (48)

Pozycja pochodzi z partii Karpow - Korcznoj Moskwa 1974
Białe zaczynają i wygrywają
Odpowiedzi w formie komentarza do posta

Z teki Sławomira Łuczyńskiego

ARKA

Kartka świąteczna od Aleksandry Kosteniuk

Mistrzyni świata Aleksandra Kosteniuk (jeszcze można ją tak tytułować, 
bo nie ma nowej)
nie obraziła się na szachy po stracie korony. Wręcz przeciwnie, zapowiada liczne starty
w przyszłym roku a jej pierwszym celem jest awans na liście rankingowej do pierwszej
piątki. Kolejnym będzie odzyskanie tronu, który jej bardzo odpowiadał. 

Nie usprawiedliwia się
złym regulaminem, czy za niskim krzesłem. Szuka błędów u siebie.
Znakomite zachowanie, jak przystało na Carycę szachów.
I jeszcze życzy nam wszystkiego najlepszego z okazji świąt i Nowego Roku.