niedziela, 11 stycznia 2009

To jest to


Czytaj "szacharnię"


Zebranie sprawozdawczo - wyborcze sekcji szachowej PTC

W dniu 18 stycznia 2009 roku (niedziela) w siedzibie Pabianickiego Towarzystwa Cyklistów (ul. Gdańska 7) odbędzie się zebranie sprawozdawczo - wyborcze sekcji szachowej. Pierwszy termin - godz. 10.00. Drugi termin - godz. 10.15. Po zebraniu rozegrany będzie planowany turniej.
Zapraszamy wszystkich członków sekcji szachowej PTC.
Za zarząd - Krzysztof Długosz

To był dobry rok (2008) dla pabianickich szachówSprawozdanie z działalności sekcji szachowej Pabianickiego Towarzystwa Cyklistów za rok 2008
Rok 2008 był bardzo udany dla zawodników sekcji szachowej, by nie powiedzieć, najlepszy w historii klubu. Mimo znanych i niezmiennych trudności (brak pieniędzy) udało się ustępującemu zarządowi (Krzysztof Długosz, Stanisław Majewski i Tadeusz wodniak) zrealizować wszystkie zamierzenia organizacyjne oraz sportowe (nawet z naddatkiem).
Ale od początku:

1. Sprawy organizacyjne:

- sekcja liczy 24. seniorów i ok. 30 juniorów. Aktywnie w życiu sekcji bierze udział 16 seniorów. Co do juniorów to sprawa jest bardzo płynna, gdyż mamy do czynienia z dziećmi od lat siedmiu a ich zainteresowanie szachami jest nieprzewidywalne.
- sekcja dysponuje 32. kompletami szachów, 17. zegarami (w tym 5. elektronicznymi) oraz dwiema tablicami demonstracyjnymi (obecnie w szkołach) – gros sprzętu udało się pozyskać nieodpłatnie w roku ubiegłym z Polskiego Związku Szachowego.
- pozyskaliśmy również środki na zakup wysokiej klasy komputera i oprogramowania do nauki gry.
- do dyspozycji sekcji jest również 17 kompletów szachów i 17 elektronicznych zegarów – własność szkoły podstawowej nr 1 w Pabianicach.
- w minionym roku udało się zorganizować lub kontynuować naukę gry w szachy w kilku szkołach podstawowych tj. Szkoła Podstawowa nr 1 w Pabianicach, Szkoła Podstawowa w Bychlewie oraz ostatnio Szkoła Podstawowa w Pawlikowicach. Uczniowie tych placówek oświatowych regularnie zasilają szeregi sekcji.
- w ostatnich latach sekcja była jedynym animatorem życia szachowego w mieście i okolicy. We współpracy ze Szkolnym Związkiem Sportowym od szeregu lat organizujemy szkolne rozgrywki na szczeblu gminnym, powiatowym i rejonowym.
- mimo nieprzewidzianych kłopotów udało się zorganizować VI Grand Prix Pabianic im. Edwarda Kędzierskiego pod honorowym patronatem prezydenta miasta oraz IV Puchar Prezesa PAFANA S.A. dla juniorów – sztandarowe imprezy sekcji (olbrzymie ukłony dla Pani Grażyny Rotek – kierownika Osiedlowego Domu Kultury PSM i dla Pana Rafała Gramsza – szefa restauracji „Parkowa”).
- tradycyjnie zorganizowaliśmy kolejne, otwarte mistrzostwa Pabianic dzięki uprzejmości Pani Anny Leśniak – dyrektora szkoły podstawowej nr 1 w Pabianicach.
- w ramach działalności klubowej zorganizowaliśmy dziesięć turniejów błyskawicznych (P-5) i dziesięć turniejów w szachach szybkich (P-10). Tu główna zasługa Tadeusza Wodniaka, który pilotował te imprezy.
- konserwacją sprzętu (szczególnie rozklekotanych zegarów) zajmował się z nieustającą cierpliwością i oczywiście społecznie Stanisław Majewski.
- w minionym roku juniorzy (dzieci) sekcji startowali w wielu turniejach na szczeblu wojewódzkim i centralnym częściowo na koszt klubu (częściowo finansowali rodzice i sponsorzy).
- w sekcji regularnie prowadzone jest szkolenie najmłodszych.
- Krzysztof Długosz dzięki komputerowi założył blog szachowy http://szacharnia.blogspot.com/ na którym ukazują się wszelkie aktualności klubowe, pabianickie, ogólnopolskie i światowe. Za łącze internetowe sam ponosi koszty. Dzięki komputerowi i internetowi w znaczący sposób sekcja odciążyła biuro klubowe. Wszelka korespondencja (zgłoszenia, komunikaty, przepływ informacji itp.) nie przechodzą już przez sekretariat, lecz bezpośrednio docierają do kierownika sekcji.
- jedyną sprawą nierozwiązaną były składki członkowski. Mimo moich i prezesa Feliksińskiego próśb i perswazji temat leży na całej linii a to przecież opłacone składki świadczą o przynależności do Towarzystwa.

2. Sprawy finansowe:

- pierwszy raz w historii klubu sekcja szachowa otrzymała oficjalnie (wygrała przetarg) pieniądze na naukę gry w szachy dla dzieci w Pabianicach. Nie była to wielka gotówka (6.000 zł), ale początek jest najtrudniejszy. Pieniądze spożytkowano na wyjazdy turniejowe i symboliczną gażę dla instruktora.
- również (wygrany przetarg) pierwszy raz sekcja pozyskała pieniądze (5.400 zł) na walkę z patologiami społecznymi wśród dzieci i młodzieży – także nauka gry w szachy dla dzieci. Dzięki tym środkom zakupiono komputer i programy szachowe – niezbędne w obecnych czasach do szkolenia.
- tradycyjnie już pozyskaliśmy środki z firmy „PAFANA” S.A. – 4.000 zł i Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej – 1.500 zł, które przeznaczyliśmy na nagrody w organizowanych turniejach oraz starty w zawodach centralnych.
- od kwietnia Krzysztof Długosz otrzymał oficjalnie symboliczną gażę (umowa – zlecenie) za prowadzenie szkolenia wśród juniorów.
- wszystkie inne sprawy (sędziowanie, prowadzenie biura sekcji, naprawy sprzętu i wiele, wiele innych) zarząd sekcji prowadził społecznie, poświęcając swój prywatny czas i niekiedy pieniądze.
- szczegóły finansowe u głównej księgowej PTC – Pani Wacławy Misiak.

3. Sprawy sportowe:

Mijający rok, i to zdecydowanie, należy uznać za najlepszy w historii sekcji szachowej PTC. Szczególną zasługę ma tu dwunastoletnia Monika Rykała – najlepsza zawodnicza w historii naszego miasta. Oto tylko garść jej sukcesów:
- marzec, Ustroń – 6 miejsce w mistrzostwach Polski juniorek do lat 12 w szachach klasycznych i bezpośredni awans do tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
- lipiec, Lublin – 5 miejsce w mistrzostwach Polski juniorek do lat 12 w grze błyskawicznej
- listopad, Ostrów Wielkopolski – 1 miejsce w ogólnopolskim turnieju szachowym juniorek
- grudzień, Warszawa – 1 miejsce w mistrzostwach Europy juniorek do lat 12 w szachach szybkich
- na wniosek sekcji Monika otrzymała, jako jedyna, po raz drugi stypendium Rady Miejskiej w Pabianicach dla najzdolniejszych dzieci w naszym mieście. Tu dodać trzeba, że poza osiągnięciami sportowymi podstawowym warunkiem było świadectwo z paskiem.
- Monika również weszła na światową listę rankingową ELO.
Do ubiegłorocznych sukcesów należy zaliczyć również 16 miejsce Mateusza Okrojka w mistrzostwach Polski do lat 8 (Karpacz) oraz 5 miejsce w półfinale mistrzostw Polski do lat 10 (Księże Młyny). Trzecie miejsce Mikołaja Grzegorza w międzynarodowym turnieju „O puchar Gór Opawskich” juniorów.
Juniorzy PTC wywalczyli czwarte miejsce w drużynowych mistrzostwach juniorów województwa łódzkiego. Dodać trzeba, że ekipa była średnio o cztery lata młodsza od innych.
Na uwagę zasługuje powrót do szachów (tym razem już jako oldboja) Tadeusza Feliksińskiego na turnieju w Polanicy Zdroju, oraz pierwsze mistrzostwo Pabianic w życiu naszego weterana – Stanisława Majewskiego. Dzielnie reprezentuje barwy naszego klubu najstarsza, polska szachistka – Genowefa Kocik.

4. Sprawy inne:

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy wsparli mnie w tej trudnej, ale wdzięcznej, działalności popularyzującej „królewską” grę w naszym mieście i okolicy. Mam tu na myśli przede wszystkim sponsorów (prezes PAFANA S.A. – Andrzej Styczyński, wiceprezes PSM – Zbigniew Mencwal, Paweł Rózga – szef stowarzyszenia Chadecja), władze miasta, dyrektorów i nauczycieli szkół, kolegów z zarządu sekcji oraz prezesa PTC. Bez tych osób byłoby niemożliwe to co udało nam się osiągnąć. To właśnie oni wykazali dużą cierpliwość i dobrą wolę w wysłuchiwaniu moich pomysłów i pomogli w ich realizacji. Szczególne podziękowania należą się także dziennikarzom prasy pabianickiej, bo dzięki nim widać było bogatą działalność naszej sekcji.
Ten rok będzie trudniejszy dla pabianickich szachów, choć wierzę, że kryzys gospodarczy nie odbije się na hojności naszych sponsorów. Mam również nadzieję, że do popularyzacji tej bardzo mądrej gry włączą się nowe osoby. Bo to wszystko dla dobra naszych dzieci.

Proszę o udzielenia absolutorium ustępującemu zarządowi.Sprawozdanie sporządzili:

Krzysztof Długosz Stanisław Majewski Tadeusz Woźniak