poniedziałek, 23 listopada 2009

Protest reprezentacji Izraela na mistrzostwach świata juniorów w Turcji

Szef szachów izraelskich Aviv Bushinski wystosował oficjalny protest do szefa szachów światowych Kirshana Ilyumzhinova o to, że w trakcie ceremonii wręczania medali na mistrzostwach świata juniorów w Turcji nie odgrywano hymnów narodowych zwycięsców. W wypadku Izraela bezpośrednio to dotknęło Marcel Efroimski, która była pierwsza wśród juniorek do lat 14. Ponoć organizatorzy tłumaczyli się tym, że ceremonia trwałaby za długo.
Pan Bushinski ma tu świętą rację. Wszyskie dzieci ciężko pracowały na zaszczyt, by po zdobyciu złotego medalu móc usłyszeć swój hymn. Dla sportowca reprezentującego kraj na światowych zawodach to najwyższy honor.

Nieprawdopodobna kompromitacja tureckich organizatorów i ogromna krzywda wyrządzona małym szachistom. Mam nadzieję, że władze Polskiego Związku Szachowego przyłączą się do tego protestu.

Na zdjęciu: Marcel Efroimski nie usłyszała swojego hymnu, mimo że została mistrzynią świata.

Jednak do tego doszło ...

Swego czasu pisałem a'propos elektronicznych podsłuchów w szachach i rewizjach z nim związanych. "Postęp" w tej dziedzinie okazał się nadzwyczaj szybki. Na rozgrywanym w Khanty Mansiysku (Rosja) Pucharze Świata zawodnik, nim wejdzie na salę gry, poddawany jest szczegółowej rewizji. Koniec świata, czyli uczciwych (czytaj: normalnych) szachów.
Dla niecierpliwych: Mateusz Bartel zremisował trzecią partię czarnymi i nadal remisuje z Grachevem.

Na zdjęciu: kontrola przed wejściem na salę w Khanty Mansiysku.

Biografia Roberta Fischera - część druga (uczcie się języków)

Reakcja Czytelników Szacharni jest natychmiastowa


Przez chwilę martwiłem się, czemu Kamil Dragun "Dragunik" nie odebrał srebrnego medalu na mistrzostwach świata juniorów w Turcji. Już myślałem, że po przegranej w ostatniej rundzie (o stylu przez grzeczność - nie wspomnę) obraził się na wszystko i wszystkich. Nic bardziej mylnego. Jak mi napisał Czytelnik Szacharni, Kamil miał powrotny samolot, który nie chciał poczekać na naszego świetnego juniora.

Reasumując, dla "Dragunika" był to najlepszy rok w jego krótkiej karierze. Oprócz srebra w Turcji Kamil zdobył złoto na mistrzostwach Europy juniorów w Fermo. I najważniejsze, na nikogo się nie obraził. Oj, rośnie nam szachista dużego formatu.

Na zdjęciu: ulubieniec naszych juniorek odbiera gratulacje od prezesa Sielickiego w drodze powrotnej (autokarem) z mistrzostw Europy w Fermo.

Kacper Piorun - brąz - mistrzostwa świata juniorów do lat 18 - Turcja 2009
Kamil Dragun - srebro - mistrzostwa świata juniorów do lat 14 - Turcja 2009Nie znam powodu, z jakiego na ceremonii wręczenia nagród nie było Kamila.

Aleksandra Lach - srebro - mistrzostwa świata juniorek do lat 14 - Turcja 2009
Jan-Krzysztof Duda - srebro - mistrzostwa świata juniorów do lat 12 - Turcja 2009