sobota, 14 maja 2011

Portale internetowe (Chessdom) o lubelskim turnieju


3rd Lublin Union Memorial

Eight-player round robin on 15-21st May in Lublin, Poland

The 3rd International Grandmasters' Tournament the Lublin Union Memorial is starting on Sunday in Lublin, Poland, and continues until 21st May. Eight Grandmasters will play in the round-robin tournament with the average elo of 2680.
The Lublin Union Memorial events are organized for the purpose of promoting city's candidacy for the status of 2016 European Capital of Culture. GM Boris Grachev was the winner of the first Lublin tournament, while in the second tournament he shared the honours with GM Bartlomiej Macieja and GM Mateusz Bartel.
Players:
GM Alekseev Evgeny Russia 2673
GM Grachev Boris Russia 2669
GM Roiz Michael Israel 2660
GM Sasikiran Krishnan India 2676
GM Shirov Alexei Spain 2709
GM Socko Bartosz Poland 2654
GM Wojtaszek Radoslaw Poland 2721
GM Zhigalko Sergei Belarus 2679
Radoslaw Wojtaszek
Radoslaw Wojtaszek is the top seeded player

Wreszcie partia godna pretendentów do mistrzostwa świata

To dzięki Kamskiemu była walka na noże
Rosyjscy komentatorzy analizujący tę partię przecierali oczy ze zdziwienia zwłaszcza, że gra toczona obok (Grischuk - Kramnik) po kilkunastu ruchach już nie nadawała się do poważnych dywagacji na temat zaistniałej pozycji. Stało się to za sprawą Gaty Kamskiego. Bardzo szybko w Najdorfie białymi tak zamieszał, później ofiarował pionka, że powstała sytuacja "zmusiła" ich do wytężonej pracy. Achów i ochów było co niemiara. Wynik kilkakrotnie przechylał się to w jedną, to w drugą stronę. Skończyło się remisem, ale nikt nie zarzuci Kamskiemu i Gelfandowi, że nie dali z siebie wszystkiego. Okazuje się, że można. Trzeba chcieć zaryzykować i potem "gryźć" szachownicę do upadłego a nie rozegrać podręcznikowy wariant obrony rosyjskiej. Ale zobaczcie sami.

PZSzach poszukuje szachistów

ZAPROSZENIE NA TURNIEJ - NIEMCY
Data utworzenia: 2011-05-04 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 260
Otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec do 25 lat. Zawody odbędą się w dniach 11-19 czerwca w Oberhof. Jeden zawodnik wyznaczony przez PZSzach może otrzymać zakwaterowanie oraz wyżywienie na koszt organizatora (koszty podróży opłaca zawodnik lub delegujący go klub). Ponieważ ranga turnieju nie jest zbyt wysoka dla chłopców (w zeszłym roku pierwszy numer startowy w tej imprezie miał w granicach 2200-2300) nasze zapytanie kierujemy tylko do zawodniczek poniżej 20 roku życia z rankingiem 1900 - 2200.
W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt pod niżej wskazany adres:
p.murdzia@pzszach.org.pl
W sytuacji, kiedy zainteresowanych zawodniczek będzie kilka, decyzję o pierwszeństwie podejmie Pion Młodzieżowy PZSzach.

Cóż ja będę komentował, wszystko widać - Panie Boder - czapki z głów


Jutro startuje super turniej (jak na polskie warunki) w Lublinie

Witam serdecznie Panie Krzysztofie!!
Bardzo proszę w imieniu organizatorów o umieszczenie (informacji) naszego baneru festiwalowego na Pana stronie i zachęcam do śledzenia wyników III Międzynarodowego Arcymistrzowskiego Turnieju im. Unii Lubelskiej ranking średni 2680 elo FIDE, 18 kategoria FIDE. Takiego turnieju z takim rankingiem średnim nie było w historii Polskich szachów.
www.szachy.lublin.pl

Pozdrawiam
Zbigniew Pyda
sędzia główny Festiwalu

O turnieju w Lublinie na świecie (rosyjski portal e3e5):
14.05.2011
Турнир в Польше
Завтра в Люблине стартует гроссмейстерский турнир, в котором по кругу сыграют: Р.Войташек (Польша) 2721, А.Широв (Испания) 2709, С.Жигалко (Беларусь) 2679, К.Сашикиран (Индия) 2676, Е.Алексеев (Россия) 2673, Б.Грачев (Россия) 2669, М.Ройз (Израиль) 2660 и Б.Сочко (Польша) 2654. Турнир завершится 21 мая.
далее [источник: chess-results.com]

Skromne mistrzostwa Czech w Pardubicach (po dwóch rundach)Lp.NazwiskoRank.
12345678910Pkt.
1IMKrejčí Jan2489CZE*½11.5


2IMKaňovský David2472CZE*½11.5


3GMBabula Vlastimil2566CZE½*½1.0


IMŠimáček Pavel2462CZE½*½1.0


5GMPolák Tomáš2526CZE½½*1.0


6GMŠtoček Jiří2600CZE*½½1.0


GMVotava Jan2541CZE½*½1.0


8GMMirumian Viguen2513CZE0*11.0


9IMRašík Vítězslav2485CZE½0*0.5


GMJansa Vlastimil2518CZE0½*0.5


W Kazaniu biją rekord świata?

Mistrz USA jest jednym z dwóch szczęśliwców,
któremu udało się wygrać partię w Kazaniu
W Kazaniu chyba pomylono cel, o który grają zawodnicy. W pierwotnym zamyśle miano wyłonić przeciwnika Vishy Ananda, który w przyszłym roku zagra z nim o mistrzostwo świata. Patrząc jednak na wyniki, panowie planują ustanowić światowy rekord nierozstrzygniętych partii. W tej chwili na 20 partii w szachach klasycznych tylko dwie zakończyły się wygraną (1O%). Wygrali Kamsky z Topalovem i Gelfand z Mamedyarovem.
Jednak wszystkiego jeszcze nie powiedzieli. Do końca całej imprezy zostało jeszcze dziesięć klasycznych partii.   

Piękne są szachistki no i rosyjskie Disco Polo (Tbilisi 2011)

"Szachy w szkole" na konferencji w Krakowie

Wykład Piotra Zielińskiego - szefa polskich
szachów młodzieżowych
Na blogu Krzysztofa Jopka ukazała się relacja z drugiej konferencji na temat szachów w szkole. Oto fragment:
" Relacja z II Międzynarodowej Konferencji Metodyczno - Szkoleniowej "Szachy w szkole". Kraków. 02.V.2011r."
Druga konferencja metodyczno - szkoleniowa "Szachy w szkole" odbyła się w tym roku w Krakowie. Wybór miejsca konferencji, na której spotkało się kilkudziesięciu pedagogów, instruktorów oraz trenerów szachów nie był przypadkowy, gdyż w tym samym czasie w Krakowie odbywają się Mistrzostwa Świata Szkół i wielu trenerów było "na miejscu" wraz ze swoimi podopiecznymi." czytaj więcej

Memoriał Capablanki na Kubie

Dmitry Andreikin - mistrz świata do lat 20 z Czarnej
nie ustał Iwanchukovi na czarnej Kubie 


Live chess broadcast powered by ChessBomb and ChessdomMateusz Bartel ma swojego bloga

Miło mi poinformować, że GM Mateusz Bartel - aktualny mistrz Polski - założył swojego bloga - http://mateuszbartel.chessbrains.pl/.
Oto co napisał we "wstępniaku":
Witam wszystkich na nowej platformie, na której będę prowadził swój blog!
Dlaczego chessbrains.pl ? Wszystko dzięki osobie Adama Dzwonkowskiego, członka zarządu Polskiego Związku Szachowego. Członka wyjątkowo pomysłowego i kreatywnego. To właśnie Adam jest pomysłodawcą tego miejsca wzorowanego na innych witrynach o podobnej formule. Jednak na chessbrains głównym tematem będą szachy.
Mój blog, jak sądzę, nie będzie poświęcony jedynie partiom, wynikom, ale także zabawnym historiom czy wydarzeniom. Będę starał się także prezentować punkt widzenia arcymistrzów czy kadrowiczów – w końcu tak niewiele wiadomo o tym co robią i co sądzą o bieżących zdarzeniach polscy zawodnicy.
Zachęcam do lektury i komentarzy
Mateusz Bartel

Cieszę się z tego powodu i życzę przede wszystkim wytrwałości i cierpliwości, bo te cechy pewnie głównie decydują o powodzeniu tego przedsięwzięcia. Im więcej będzie nas, tym obraz szachów będzie wyraźniejszy.