sobota, 12 października 2013

Zamiatanie

Złoto Laury Czernikowskiej i srebro Marioli Woźniak!

W dniach 28.09-09.10.2013 w Budwie (Czarnogóra) odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów. Polskę reprezentowała liczna ekipa – 43 zawodników w różnych grupach wiekowych. W tym roku na medal spisały się nasze juniorki! 

 
Laura Czernikowska - mistrzyni Europy juniorek do lat 8

W grupie do lat ośmiu fenomenalnie zagrała Laura Czernikowska (KSz GCKiP Czarna), która zdobyła 7,5 pkt., doznając jedynej porażki w ostatniej rundzie. Prowadząca przez cały turniej Laura z Budwy wróci ze złotem! Warto dodać, że w sukcesie Laury udział miał bardzo życzliwy szachom Józef Chudy - Wójt Gminy Czarna. Gratulacje należą się także trenerowi Pawłowi Sygulskiemu!

Wyniki juniorek do lat 8Mariola Woźniak - wicemistrzyni Europy do lat 16

Wsród juniorek  do lat 16 ogromny sukces osiągnęła Mariola Woźniak (UKS Hetman Koronny Trzebinia). Mariola w tym roku zaliczyła udany występ w turnieju Mitropa Cup, w którym z powodzeniem rywalizowała z utytułowanymi przeciwniczkami. Na mistrzostwa Europy Juniorów pojechała jako wicemistrzyni Polski do lat 16. Szef Wyszkolenia PZSzach Piotr Murdzia komentuje:Mariola Woźniak w Budwie i nie tylko imponowała agresywnym stylem gry, co jest rzadkością u tak młodych zawodniczek. Widać u niej wyraźny talent kombinacyjny.

Warto przypomnieć, że Mariola Woźniak została wyróżniona Hetmanem w kategorii Fair Play za postawę z Mistrzostw Świata Juniorów w 2012 roku w partii z Ewą Harazińską. na tych niezwykle ważnych zawodach Ewa Harazińska podczas partii z Mariolą zareklamowała trzykrotne powtórzenie pozycji, jednak sędzia błędnie nie uznał tej reklamacji i gra potoczyła się dalej. Za kilka ruchów, gdy szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Marioli Woźniak, zorientowała się ona, że sędzia popełnił błąd, a reklamacja przeciwniczki była prawidłowa i pozycja rzeczywiście trzy razy pojawiła się na szachownicy. W tej sytuacji uznała, że należy zaproponować remis, na który przeciwniczka oczywiście się zgodziła. Jak widać, prawdziwy sportowy duch gwarantuje sukcesy, nawet, gdy trzeba na nie poczekać!

Wyniki juniorek do lat 16

Świetne wyniki odnotowały także inne zawodniczki: Klaudia Wiśniowska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) znalazła się o włos od medalu w grupie do lat 18, jedynie gorszym wartościowaniem zajmując niższe 4 miejsce. Również Magdalena Harazińska (KMKSz Victoria Kielce) zajęła bardzo wysokie 5 miejsce w grupie do lat 10. W pierwszej dziesiątce uplasowała się także jej siostra Ewa Harazińska (KMKSz Victoria Kielce) zajmując 9 miejsce w grupie do lat 16.

Wśród chłopców najwyższe lokaty zdobyli: Krzysztof Szczurek (KKSz Kraków) - 6 miejsce do lat 10, Tymon Czernek (UKS Czternastka Warszawa) - 7 miejsce do lat 8, Kacper Drozdowski (UKS Rotmistrz Grudziądz) - 7 miejsce do lat 18 oraz Mikołaj Tomczak (MMKS Wieniawa Leszno) - 10 miejsce do lat 14.

Wynik z Budwy jest dla nas ogromną nadzieją na zbudowanie zaplecza kadry kobiecej. Polskie szachy kobiece, w których od lat odnosimy sukcesy, potrzebują młodych i ambitnych zawodniczek, mogących w przyszłości aspirować do Kadry Narodowej Kobiet – podkreślił Piotr Murdzia.

Szacharnia: PZSzach otrąbił sukces Laury i Marioli (gratulacje), ale zapomniał o posumowaniu startu naszych Panów. Zamiatanie sprawy pod dywan trwa nadal mimo zmiany prezesa. No cóż, związek robi swoje a Długosz buczy.

Bilbao 2013Michael Adams 6 pt Levon Aronian 6 pt Maxime Vachier-Lagrave 4 pt Shakyriar Mamedyarov 3 pt

Piotr Svidler "kosi" w Rosji


Piotr Svidler