piątek, 12 stycznia 2018

Janusz Gdański (MLKS Piast Słupsk) 1944 - 2118

Janusz Gdański był również wieloletnim
pracownikiem samorządowym 
Z wielkim smutkiem piszę te słowa. Januszowi zawdzięczam grę w najsłynniejszym klubie szachowym w Polsce. To tylko tam zawodnicy latali samolotami na ligi szachowe. Barw Piasta bronili m.in. Włodzimierz Schmidt, Jacek Bednarski, Krzysztof Żołnierowicz, Hania Zboroń, Adam Cichocki oraz oczywiście jego synowie jako juniorzy Przemek i Jacek. Klub wygrywał wielokrotnie Złotą Wieże (mistrzostwa Polski LZS), regularnie walczył w II lidze a później w pierwszej. Dzięki Januszowi i jego zmysłowi organizacyjnemu w Słupsku odbywało się mnóstwo imprez szachowych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej.
W tym miejscu należy przypomnieć anegdotę, gdy Janusz chciał przenieść PZSzach do swojego miasta, bo byłoby taniej a lokal otrzymaliby dużo lepszy. Góra nie chciała przyjść do Mahometa, więc parę lat później Przemek Gdański został prezesem związku. Obecnie młodszy Jacek pełni funkcję wiceprezesa.
Nie pora dziś opisywać historii słupskich szachów (zrobię to kiedyś na Szacharni), ale warto stwierdzić, że takich miłośników szachów i działaczy już nie ma i już nie będzie. Wyrazy współczucia dla Przemka i Jacka, bo to oni zawdzięczają mu kariery szachowe i życiowe. Ja tylko przy okazji trochę skorzystałem.