środa, 9 czerwca 2010

Michał Krasenkow pisze do FIDE list otwarty


List otwarty do FIDE i organizatorów Olimpiady Szachowej w Chanty-Mansyjsku
Drodzy szachowi przyjaciele,

Olimpiada Szachowa w Chanty-Mansyjsku może być całkowicie zniszczona. Myślę, że organizatorzy chcieli dobrze fundując nagrody pieniężne za indywidualne wyniki, ale prawdopodobnie nie całkiem zdawali sobie sprawę z druzgocącego wpływu na drużynowe rozgrywki, jaki może przynieść ten krok.

Uprzejmie proszę FIDE i organizatorów o niezwłoczne ponowne rozpatrzenie tej decyzji. Zobacz wyjaśnienie i szczegóły w poniższym liście.

Nagrody na Olimpiadzie Szachowej

Widziałem wiadomość o nagrodach pieniężnych za najlepsze rezultaty na Olimpiadzie Szachowej w Chanty-Mansyjsku w tym roku. Wiadomość jest częściowo doskonała, ale, częściowo, jest smutna i wyniszczająca.

Nagrody pieniężne dla drużyn są doskonałą częścią wiadomości. Najlepsze drużyny zasługują na nagrody za ich skuteczny wysiłek! I równość nagród mężczyzn i kobiet jest absolutnie właśnie pomysłem! Jednak, jak doświadczony uczestnik i od czasu do czasu kapitan na Olimpiadach Szachowych i Drużynowych Mistrzostwach Europy, jestem bardzo zaniepokojony indywidualnymi nagrodami pieniężnymi. Mogą one zniszczyć wyniki wielu silnych drużyn i prowadzić do napięcia oraz konfliktów w drużynie.

Przez wiele lat mieliśmy podobną sytuację w polskiej reprezentacji, gdy indywidualne medale na poszczególnych szachownicach były nagradzane rządowymi nagrodami i stypendiami. To prowadziło do sytuacji, w której gracze z dobrywm wynikiem procentowym (który gwarantował im medale) nie byli zainteresowani grą w kolejnych meczach, gdyż mogli stracić pieniądze! Ponieważ byli oni najsilniejszymi punktami drużyny, prowadziło to do ogromnych problemów. Nawet jeśli gracze zostali przekonani lub zmuszeni do gry, nie mogli grać normalnie, zwykle przegrywali i psuli swoje indywidualne i drużynowe wyniki.

Najbardziej spektakularna historia zdarzyła się podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w 1999 r., gdy GM Robert Kempiński wygrywał swoją szachownicę (i rządowe stypendium) przed dwiema ostatnimi rundami. Ale w tym samym czasie nasza drużyna dzieliła drugie miejsce. Będąc grającym kapitanem drużyny, przekonałem go, żeby grał. Zarówno Kempiński (który grał bardzo nerwowo), jak i nasza zespół przegrali strasznie w przedostatniej rundzie. Następnie musiałem wycofać Roberta z ostatniej rundy, ratując brązowy medal na szachownicy i stypendium dla niego, ale “poświęcając” całkowicie wynik naszej drużyny (ostatecznie Polska znalazła się na 17. miejscu). Z dużymi nagrodami pieniężnymi za indywidualne wyniki takie sytuacje staną się typowe dla wielu drużyn!

Dlatego uprzejmie proszę FIDE i organizatorów Olimpiady o ponowne rozpatrzenie swojej decyzji. Najlepszym rozwiązaniem byłoby anulowanie indywidualnych nagród pieniężnych (wliczając nagrody za uzyskany wynik rankingowy) i zwiększenie liczby nagród drużynowych.

Jeśli organizatorzy kładą nacisk na nagradzanie indywidualnych wyników, to system wręczania medali i nagród powinien być zdecydowanie zmieniony, tj. wyniki punktowe, a nie wyniki procentowe, powinny być liczone przy kolejności na szachownicach. To by zachęciło graczy do grania większej ilości partii i zdobywania więcej punktów. Podobny system był skutecznie użyty w polskiej lidze. Choć, biorąc pod uwagę wysoką wartość nagród, oszustwa i ustawiane wyniki ciągle mogą być możliwe.

Jeśli chodzi o nagrody za uzyskany wynik rankingowy, nie widzę żadnego sposobu na wyeliminowanie ich niszczycielskiego wpływu na wyniki drużyn i takie nagrody powinny być zdecydowanie anulowane. Jestem pewny, że kapitanowie drużyn i aktywiści federacji wielu krajów poprą ten apel.

Z poważaniem,

Michał Krasenkow, arcymistrz (Polska)


--------------------------------------------------------------------------------

GM Krasenkow, 46, urodził się w Moskwie, ale wyemigrował do Polski w wieku lat 29 i został w tym kraju najsilniejszym szachistą po II Wojnie Światowej.

Krasenkow jest szachowym trenerem i pisarzem, trenował reprezentacje narodowe, młode talenty i czołowych graczy. Jego styl jest agresywny i widowiskowy i zdobył wiele nagród za “najlepszą partię”.

Napisał kilka książek o szachowej teorii: The Open Spanish (1995), The Sveshnikov Sicilian (1996), obie London, Cadogan. Jest też magistrem matematyki stosowanej.
Tłumaczenie: http://www.chesscommunity.net/index.php/polskie-strony/artykuy/93-krasenkow-list-otwarty-do-fide

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz