poniedziałek, 21 lipca 2014

Curacao - 143 kraj, z którego zaglądano na Szacharnię

Miło mi napisać, że ktoś Curacao zaglądał na Szacharnię. Jest to 143 kraj (załóżmy, że kraj), w którym wyświetlono mojego bloga. Sam z ciekawością sprawdziłem, gdzie to jest. Oto, co podaje Wikipedia:

Curaçao (wymowa niderlandzka: [kyrɑˈsɔ], język papiamentoKòrsou, polska transliteracja: Kurazao) – terytorium zależne Holandii (de iure autonomiczny kraj wchodzący w skład Królestwa Niderlandów) leżące na Karaibach, w Małych Antylach (Wyspy Zawietrzne). Stolicą wyspy jest Willemstad, nazywane małym Amsterdamem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie wyspa była zamieszkana przez indiańskie plemię Arawaków. Dla Europejczyków została odkryta przez hiszpańską wyprawę, której dowodził Alonso de Hojeda w 1499. Od 1634 wyspa została zajęta przez HolendrówHolenderska Kompania Zachodnioindyjska założyła miasto Willemstad - obecną stolicę. Na początku Curaçao było ignorowane przez kolonistów europejskich m.in ze względu na brak złóż złota, ale później przekonano się, że naturalne położenie zatoki, nad którą zbudowano Willemstad, jest idealnym miejscem na handel. Handelprzewóz towarów oraz piractwo stały się szybko najważniejszymi gałęziami gospodarki Curaçao. W 1662 Kompania Zachodnioindyjska stworzyła na wyspie największe centrum handlu niewolnikami. W XVIII i XIX w. Curaçao należało przejściowo do Francji i Wielkiej Brytanii, aż w 1816 powróciło ostatecznie do rąk holenderskich. W1863 Holendrzy znieśli niewolnictwo.
Nowa era dla Curaçao zaczyna się od 1914, gdy w Maracaibo Basin w Wenezueliodkryto ropę naftową. Wtedy to rząd holenderski oraz Royal Dutch Shellwybudowali na Curaçao kilka rafinerii. Port w Willemstad nadawał się idealnie dlatankowców.
Curaçao ma własny rząd od 1 stycznia 19542 lipca 1984 rząd wyspy ustanowił własną flagę oraz hymn. W 1993 mieszkańcy w referendum opowiedzieli się za pozostaniem wyspy w składzie Antyli Holenderskich8 kwietnia 2005 roku Curaçao razem z Sint Maarten odrzucili w referendum pełną niepodległość na rzecz kraju stowarzyszonego z Holandią w ramach Królestwa Niderlandów. Na podstawie reformy konstytucyjnej Królestwa Niderlandów, 10 października 2010 roku Antyle Holenderskie przestały istnieć, a Curaçao stało się osobnym terytorium zależnymHolandii o specjalnym statusie.
W szachach Curacao zapisało się na stałe w roku 1962. Rozegrano tu turniej pretendentów.

Curaçao 1962[edytuj | edytuj kod]

Turniej czterokołowy, 28 rund
M.Tal wycofał się po 21 rundach
MiejsceZawodnicyPunkty
1Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tigran Petrosjan17½
2Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jefim Geller17
3Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Paul Keres17
4Stany Zjednoczone Bobby Fischer14
5Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Korcznoj13½
6Stany Zjednoczone Pál Benkő12
7Czechosłowacja Miroslav Filip7
8Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Tal7