niedziela, 20 maja 2012

Szachy i komputery (4)


Baza danych

Bazą danych nazywa się zarówno właściwą bazę, jak i obsługujący ją interfejs (a także moduł w typowym programie szachowym). Baza 'interfejs' może oczywiście standardowo zawierać właściwą bazę, mniejszą lub większą, zależnie od wersji (i ceny) programu. Baza 'interfejs' z reguły pozwala uruchamiać silniki i tablice końcówek i łączyć się z serwerem gry, jednak funkcje gry z silnikiem i analizy są albo nieobecne, albo ograniczone w porównaniu do typowego programu szachowego.
Interfejs programu ChessBase Light

Baza zawiera zapisy partii szachowych z dodatkowymi informacjami, jak: imiona i nazwiska graczy, ich rankingi, data, miejsce, nazwa turnieju, kod otwarcia, typ partii, imię i nazwisko komentatora, informacje biograficzne. Pozwala wyszukiwać partie zarówno na podstawie tych, jak i innych kryteriów, na przykład można wyszukać konkretną pozycję, partie w wybranym debiucie albo te, w których pojawił się określony typ końcówki. Ponadto baza klasyfikuje partie na podstawie częstości lub skuteczności początkowych posunięć, podobnie jak książka otwarć.

Okno wyszukiwania programu ChessBase Light
 
Karta Reference programu ChessBase Light z bazą danych Fritza 10

Baza danych jest podstawowym narzędziem szachisty: nie tylko daje dostęp do milionów partii rozegranych na przestrzeni wieków, ale służy do przechowywania i statystycznej oceny własnych partii. Ponadto jest bardzo wygodnym czytnikiem interaktywnych e-booków, często wykorzystuje się ją także do wprowadzania zapisów z papierowych książek i do budowania własnego repertuaru debiutowego. Jeśli zawiera moduł serwera gry, pozwala też grać online lub oglądać internetowe transmisje i wykłady, tak jak standardowy program. I ma tę przewagę nad wieloma programami, że silnik nie uruchamia się domyślnie po wykonaniu posunięcia.
Standardem szachowych baz danych jest format ChessBase. Firma ChessBase to nie tylko producent baz danych ChessBase, ale także Fritza i licznych e-booków, ponadto w swoim sklepie sprzedaje z własnym interfejsem szereg silników innych autorów. Ma dominującą pozycję na rynku i to w jej formacie ukazuje się większość e-booków innych wydawców, na przykład interaktywne wersje książek wydawnictwa Everyman Chess. Także zapisy partii z papierowych książek, które można znaleźć w sieciach p2p, z reguły są w formacie ChessBase.
Format ChessBase jest odczytywany przez konkurencyjne produkty, takie jak Chess Assistant firmy ChessOK (dawniej Convekta).
Mniej zaawansowaną, ale darmową opcją jest SCID (ang. Shane's Chess Information Database), działający zarówno w Windows, jak i w systemach uniksowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz