czwartek, 7 czerwca 2012

Jerzy Konikowski proponuje na swoim blogu!

W reakcji na mój tekst o utajnieniu materiałów szkoleniowych Młodzieżowej Akademii Szachowej Jerzy Konikowski (szkoda, że nie Polski Związek Szachowy, ale poczekajmy) na swoim blogu zaproponował:

Jerzy Konikowski
i Vladimir Kramnik

Materiały szkoleniowe PZSzach dla wszystkich!

Obecnie materiały szkoleniowe są dostępne na portalu Polskiego Związku Szachowego tylko dla wąskiego grona odbiorców. Już dawno proponowałem na mojej stronie: 8. Podsumowanie i wnioski (2), aby mogli korzystać z nich wszyscy chętni, dla dobra polskich szachów!
Na mojej witrynie opublikowałem w dziale „Teoria i praktyka” już trochę materiałów treningowych, z których każdy może bez problemu korzystać. Będę je uzupełniać systematycznie w miarę czasu o nowe treści.
/////////////////////////////
Każdy trener pracujący na rzecz Akademii Młodzieżowej powinien opracować na każdą sesję ze swoim udziałem materiały szkoleniowe, które powinny być następnie dostępne szerszej widowni.
W tym celu proponuję stworzenie samodzielnej strony internetowej, np. pod nazwą „Wirtualne Centrum Szkoleniowe Polskiego Związku Szachowego”. Byłyby tutaj zamieszczane artykuły szkoleniowe i analityczne ze wszystkich faz partii, kombinacje, partie komentowane itd. Każdy miałby dostęp do niej i możliwość bezpłatnego korzystania z tych materiałów.
Komentarz Szacharni:
To właśnie miałem na myśli publikując tekst o niemożliwości wglądu (wykorzystania do celów szkoleniowych) do materiałów z MASZ. Nie są to prywatne mądrości. Powstają za pieniądze ministerstwa sportu. Związek ostatnio dostał kolejną dotację celową na:
Wybrane Zagadnienia z praktyki i teorii szachowej cz. VII - 5.000 zł 
Ministerstwo także "utrzymuje" akademię. Zamykanie szerokiego dostępu do opracowań wytworzonych za państwowe pieniądze to, ... niech każdy wpisze tu swoje określenie.
Przypomnę fragmenty statutu związku:

§ 7

PZSzach prowadzi działalność w zakresie pożytku publicznego na rzecz ogółu społeczności.
§ 9

1. Celem Związku jest rozwój i popularyzacja sportu szachowego, organizacja i prowadzenie współzawodnictwa sportowego, koordynacja działań wojewódzkich związków szachowych, ze szczególnym uwzględnieniem wyczynu sportowego w grze bezpośredniej, w rozwiązywaniu zadań szachowych, w grze korespondencyjnej i kompozycji szachowej oraz ustanawianie i realizacja reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych we współzawodnictwie sportowym w sporcie szachowym. Celem związku jest również prowadzenie działań w zakresie pożytku publicznego, w szczególności wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, a także prowadzenie działań w zakresie propagowania kultury, w szczególności wiedzy historycznej na temat szachów.

2. Cele, o których mowa w ust. 1, PZSzach realizuje przede wszystkim poprzez:

(a) nadawanie wojewódzkim związkom szachowym pełnomocnictwa PZSzach do działania na określonym terenie,
(b) organizowanie, prowadzenie i nadzór nad współzawodnictwem sportowym, a w szczególności imprez z cyklu indywidualnych i drużynowych mistrzostw Polski,
(c) planowanie, prowadzenie i organizowanie szkolenia zawodników, trenerów, instruktorów, sędziów oraz działaczy,
(d) integrowanie środowiska szachowego,
(e) prowadzenie działalności wychowawczej i popularyzatorskiej w zakresie kultury szachowej,
(f) przygotowywanie kadry narodowej do uczestnictwa w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym,
(g) reprezentowanie sportu szachowego w międzynarodowych organizacjach szachowych oraz organizowanie udziału w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym,
(h) organizowanie wypoczynku dzieci i młodzieży na obozach szachowych,
(i) promocję i organizację wolontariatu podczas organizowanych imprez i turniejów szachowych,
(j) wydawanie książek i czasopism o tematyce szachowej, publikowanie treści szachowych w internecie, radiu i telewizji,
(k) wspieranie upowszechniania sportu szachowego w środowiskach osób niepełnosprawnych,
(l) promocję sprawności intelektualnej i organizowanie akcji zwalczających patologie w tym zakresie,
(m) ustanawianie i finansowanie okresowych stypendiów dla zawodników.
Wytłuszczenia pochodzą ode mnie.
Cóż tu więcej pisać. Związek w swoim najwyższym prawie (statucie) ma wszystko zapisane. Pewnie tylko zarząd wstydzi się tego robić. O innych motywacjach aż się boję myśleć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz