czwartek, 26 września 2013

W Kielcach grają w szachy w szkołach

Szachy weszły do szkół. To lekcje obowiązkowe, będą oceny


25.09.2013 , aktualizacja: 24.09.2013 19:00
 Drukuj
Szachy
Szachy (Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta)
38 świętokrzyskich placówek bierze udział w pilotażowym projekcie "Edukacja przez szachy w szkole". - I jest już zainteresowanie kolejnymi edycjami - mówi prezes Świętokrzyskiego Związku Szachowego.
To właśnie związek wraz z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego oraz urzędem marszałkowskim realizują w regionie ten projekt. Zajęcia mają m.in. poprawić umiejętności matematyczne uczniów. Lekcje są obowiązkowe dla wybranych klas I-III w 38 świętokrzyskich szkołach. Oznacza to, że oceny z przedmiotu znajdą się na świadectwach szkolnych.

- Szkoły zobowiązywały się, że przynajmniej jedna klasa będzie się uczyć gry w szachy przez jedną godzinę w tygodniu, minimum przez dwa lata - tłumaczy Tomasz Stefaniak, prezes Świętokrzyskiego Związku Szachowego.
W tym czasie koordynatorzy projektu będą prowadzić badania na podstawie testów porównawczych. - Testy kontrolne pozwolą sprawdzić wpływ szachów na myślenie analityczne, rozumienie języka czy możliwości poznawcze dzieci - wyjaśnia Stefaniak.

W badaniu weźmie udział prawie tysiąc uczniów. Podobne projekty realizowane są m.in. w województwie mazowieckim i podlaskim. Zgłaszają się już do niego kolejne szkoły. - Zapisy odbędą się prawdopodobnie na przełomie października i listopada. Już teraz zainteresowanych jest około dwudziestu kolejnych szkół - mówi Stefaniak.


Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,14664462,Szachy_weszly_do_szkol__To_lekcje_obowiazkowe__beda.html#ixzz2g2HSK7Zt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz