sobota, 18 grudnia 2010

Wirtualna Polska (wp.pl) donosi o krakowskich wieżach

Ponad 160 trzymetrowych wież szachowych stanie w przyszłym roku w centrum Krakowa. To element promocji miasta, które będzie gospodarzem dwóch dużych imprez w tej dyscyplinie.

"Wielka wystawa wież szachowych" - jak nazwano tę akcję - będzie przypominać o wydarzeniach związanych z "królewską grą" pod Wawelem. Na przełomie kwietnia i maja odbędą się mistrzostwa świata szkół, zaś jesienią - 82. Kongres Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE (15-22 października).

Elżbieta Lęcznarowicz - wiceprezydent Krakowa
Foto: Marek Skrzypczak
- Dwa lata temu spotkaliśmy się przedstawicielami władz Małopolskiego Związku Szachowego. Doszliśmy wtedy do wniosku, że chociaż miasto wspiera różne dyscypliny sportu, to szachy zostały trochę w cieniu. Zaczęliśmy wspólnie działać i jednym z pomysłów był taki, aby zaprosić do nas światowe władze. W czerwcu przedstawiciele FIDE przyjęli zaproszenie na taką rozpoznawczą wizytę - powiedziała wiceprezydent Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz podczas środowej konferencji prasowej.

Jak podkreśliła, goście wyjechali na tyle zauroczeni miastem, że FIDE postanowiła swój kongres w 2011 roku odbyć właśnie pod Wawelem.

- Po raz pierwszy od 1935 roku kongres FIDE odbędzie się ponownie w naszym kraju. Wtedy gospodarzem była Warszawa - przypomniał prezes Małopolskiego Związku Szachowego Jan Kusina.


Wieże prezentują się ciekawie
foto. Marek Skrzypczak
Akcja została rozpoczęta. Pierwszych pięć wież stoi już na ulicach Krakowa, m.in. na pl. Wolnica i w okolicach Zamku Królewskiego. Prawdziwy "wysyp" ma się rozpocząć w kwietniu. Wieże mają jednakową formę (3 metry wysokości i 1,25 szerokości), ale - dzięki krakowskim artystom - inny wygląd.
tekst: wirtualna Polska

1 komentarz:

  1. GRATULUJĘ pomysłu,będzie to świetna promocja KRAKOWA.może inne miasta będą naśladować,Warszawa-hetmanomania,Gdańsk-królomania,Toruń-skoczkomania,Sandomierz-gońcomania,Częstochowa-pionkomania.dobry wstęp do projektu Macieja SZACHY do SZKÓŁ.cała Polska czyta książki i gra w szachy,moim marzeniem jest idea GALERIA-MUZEUM SZACHOWE.Darek Goliszek

    OdpowiedzUsuń