SPRAWOZDANIE Z CITI HANDLOWY MISTRZOSTW POLSKI JUNIORÓW W SZACHACH SZYBKICH I BŁYSKAWICZNYCH
W dniach 30 – 31 lipca w Centrum Konferencyjno-Kongresowym przy ulicy Bobrowieckiej 9 w Warszawie rozegrano Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów oraz Citi Handlowy Puchar Polski Młodzików w Szachach Szybkich, a 01 sierpnia Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów oraz Citi Handlowy Puchar Polski Młodzików w Szachach Błyskawicznych.
W zawodach „szybkich” rywalizowało 776 młodych zawodników (263 dziewczęta i 513 chłopców), w mistrzostwach „błyskawicznych” 698 (236 dziewcząt i 462 chłopców).
CEL SPORTOWY: system „open” zapewnia wszystkim młodym zawodnikom możliwość zmierzenia się z czołówką, najlepszym daje możliwość sprawdzenia nowych wariantów w walce turniejowej, zastosowane w „szybkich” tempo pozwoliło na rozegranie wielu bardzo dobrych partii. Sens rozgrywania zawodów potwierdził 100% udział czołówki we wszystkich kategoriach.
PUNKTACJA: Mistrzostwa są częścią systemu sportu młodzieżowego w Polsce, a Puchar Polski to centralne rozgrywki młodzików Polskiego Związku Szachowego. Punktacją centralną objęte są mistrzostwa „szybkie”, a po raz pierwszy w tym roku również „blitz” juniorów starszych. Dzięki staraniom pionu młodzieżowego przybyło naszej dyscyplinie 400 dodatkowych punktów rywalizacji centralnej.
PATRONATY: Pierwszy raz w historii honorowy patronat nad zawodami objęli Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Ministrowie skierowali listy do uczestników, które zostały odczytane na uroczystościach otwarcia i zakończenia. Znaczący był udział w ceremoniach Szefa Gabinetu Politycznego Ministra Sportu i Turystyki Michała Czaykowskiego oraz Zastępcy Dyrektora Departamentu Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej Aleksandry Lisek. W moim przekonaniu zdobyliśmy ważnych sprzymierzeńców dla naszej dyscypliny.
MEDIA: Nie udało się w pełni wykorzystać walorów medialnych zawodów. Jedyną relację telewizyjną przeprowadziła TVP Warszawa. PZSzach zatrudnił własną ekipę i przygotował filmy promocyjne, którymi spróbujemy zainteresować inne media. Biuro PZSzach. Prowadziło akcję sprzedaży czasopisma „Mat”, którą wsparł i promował GM Radosław Wojtaszek.
SPONSORZY: Dzięki pozytywnej ocenie zawodów ubiegłorocznych, prawidłowym realizowaniu przez PZSzach. zobowiązań promocyjnych wobec banku, a także umieszczeniu zawodów w Warszawie, Citi Handlowy pozostaje sponsorem tytularnym, z możliwością przedłużenia na rok następny znaczącego wkładu finansowego w mistrzostwa. W tym roku z poważnym dofinansowaniem dołączył Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Pozyskano kilku sponsorów nagród, wśród których wyróżnić należy firmę Quality Chess, która przekazała na nagrody ponad 50 wartościowych pozycji literatury szachowej.
SYSTEM ROZGRYWEK: Juniorki i juniorzy grali 9 rund tempem 25 minut na zawodnika + 10 sekund za każde wykonane posunięcie, młodzicy tempem 30 minut na zawodnika na partię. Tempo sprawdziło się doskonale, obserwowałem wiele doskonałych partii juniorów starszych, podjęcie decyzji o transmisji tych grup było strzałem w dziesiątkę. W zawodach „błyskawicznych” juniorki i juniorzy grali 7 podwójnych i 1 pojedynczą rundę tempem 5 minut na zawodnika, młodzicy 7 rund tempem 10 minut na zawodnika na partię. Również i tutaj wybór temp był dobry, należy jednak w roku następnym zwiększyć ilość rund. Głównym wnioskiem jest wydłużenie zawodów z 3 do 4 dni, co pozwoli zwiększyć ilość rund do 11 w szachach szybkich i błyskawicznych, z rozbiciem zawodów błyskawicznych na 2 dni.
SALA GRY: Sala spełniła nasze oczekiwania. Pozwoliła zmieścić wszystkich uczestników. Co prawda klimatyzacja działała idealnie jedynie w czasie przeglądów, ale zastosowana w drugi dzień metoda – całonocne wietrzenie sali złagodziło problem. Niewątpliwymi zaletami były scena, dobre nagłośnienie, duży ekran z rzutnikiem, wykładzina na podłodze, dobre stoliki i krzesła (lepsze byłoby pojedyncze ustawienie wszystkich stołów, byłoby więcej miejsca między rzędami). Na zgłoszone zastrzeżenia 2 osób dotyczące bezpieczeństwa rozgrywek na 3 piętrze mogę odpowiedzieć, że właściciel „Centrum” ma wszystkie niezbędne zezwolenia na organizację imprez masowych na tej sali na 1200 osób, przygotowane były 2 klatki schodowe ewakuacyjne, co jest ważne mimo, że mistrzostwa nie podlegają wymaganiom określonym przez ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych (cytat z ustawy: .... Ilekroć w ustawie jest mowa o: 1) imprezie masowej - należy przez to rozumieć imprezę masową artystyczno-rozrywkową, masową imprezę sportową, w tym mecz piłki nożnej, o których mowa w pkt 2-4, z wyjątkiem imprez: c) organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,...).
ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE: To jedna z głównych przyczyn dla których zrezygnowaliśmy z TORWARU. W tych zawodach, szczególnie dla rodziców młodszych dzieci, najistotniejsze jest zakwaterowanie i wyżywienie blisko sali gry. „Centrum” zapewnia 250 miejsc hotelowych w dobrym standardzie i bardzo dobre wyżywienie po przystępnych jak na Warszawę cenach. Zainteresowanie tymi droższymi noclegami było tak duże, że dodatkowo zamówiliśmy 50 miejsc w odległym o 20 minut spaceru hotelu „Aramis”. Dla grup, którym zależało na cenie akademiki SGGW były również dobrą ofertą. W zauważalny sposób poprawiło się wyżywienie w stołówce przy akademikach w porównaniu z poprzednim rokiem.
NAGRODY: Mam nadzieję, że puchary im. Zbigniewa Czajki dla najlepszych klubów w rywalizacji młodzieżowej będą stałym wyróżnieniem, przypominającym Wspaniałego Człowieka, który tak wiele uczynił dla szachów młodzieżowych w Polsce.
Najcenniejszym trofeum mistrzostw były piękne medale. Puchary wręczono za miejsca 1-6 w rywalizacji indywidualnej i drużynowej. Dyplomy otrzymali zawodnicy za miejsca 1-10, a dodatkowo wszyscy młodzicy za udział. Wypłaciliśmy regulaminowe nagrody finansowe za miejsca 1-6 (w „szybkich” 6400zł, w „błyskawicznych” 4800zł), juniorki i juniorzy za miejsca 7 – 10 otrzymali wartościową literaturę szachową. Młodzicy wybierali nagrody rzeczowe (regulaminowe 15% nagrodzonych zwiększyliśmy do 20%) i tu można było zaobserwować jak piłka czy laleczka za złotych kilkanaście wygrywa z dobrej klasy szachami magnetycznym i wartym ponad 200 zł kompletem gry w scrabble. Wszyscy nienagrodzeni młodzicy otrzymali upominki (batonik + gazeta szachowa), a dziewczynki na zakończeniu „blitza” wszystkie pozostałe nagrody.
TRENERZY I RODZICE: Pamiętam z zawodów z lat poprzednich, z Częstochowy, Lublina czy Koszalina rygorystycznie przestrzegany zakaz przebywania na sali gry. Myśmy zastosowali wersję łagodniejszą, choć niekonsekwentną. Teoretycznie wypraszaliśmy z sali, lecz w sytuacji gdy ktoś zachowywał się cicho i nie gromadził się tłum, zezwalaliśmy. Najlepszym rozwiązaniem byłby może system stosowany czasem na mistrzostwach Świata i Europy Juniorów – 1-3 wejściówek na salę na województwo (w proporcji do ilości zawodników). Jeżeli zawody zostaną powtórzone w tym samym miejscu, to należałoby wynająć salę piętro niżej i tam urządzić kawiarenkę oraz przenieść wszystkie stoiska.
CEREMONIE: Moim zdaniem przeprowadzone zgodnie z planem i bardzo sprawnie. Był hymn, jedna, ale ciekawa i emocjonująca część artystyczna, wystąpienia gości. Było podium (przywiezione z Suwałk) i dekoracja sali. Jedynym minusem była gra w blitza kilkunastu zawodników na zakończeniu blitza. Z powodu kłopotów z kojarzeniami zabrakło czasu na zebranie zegarów przed zakończeniem. Dziękuję Prezesom Tomaszowi Sielickiemu oraz Tomaszowi Deledze za udział w ceremoniach.
EKIPA: Zenon Chojnicki – przyjmowanie zgłoszeń do turniejów, sędzia główny, Bogdan Jeżak i Andrzej Gula – kwaterowanie i opieka w akademikach, dowóz, rozliczenia finansowe całej imprezy; Magda Zielińska – kwaterowanie w „Centrum”, przygotowanie i sprzątanie sali; Łukasz Sip – kierowca, zaopatrzenie, zakupy, przygotowanie i sprzątanie sali, funkcje porządkowe; Piotr Zieliński – dyrektor turnieju. Te 6 osób organizacyjnie wykonało największą pracę.
Monika Stefaniak – zaproszenia, dyplomy, plakat, baner, tablice z rozkładem rund; Tomasz i Piotr Stefaniak – przeprowadzenie transmisji, wydruk dyplomów, film promocyjny, pomoc w sędziowaniu. Biuro PZSzach. – transport SGGW-Centrum, druk i rozesłanie zaproszeń, kwaterowanie w hotelu „Aramis”, zaproszenie TVP Warszawa, wypożyczenie i spakowanie sprzętu po zawodach, pomoc przy zakończeniach. Bractwo Rycerskie „Hanza” – pokaz, wystawa, przygotowanie sali do zawodów, udział w zakończeniu „szybkich”. Pielęgniarki – mimo, że regulamin dbałość o stan zdrowia oddaje w ręce klubów delegujących zawodników, zatrudnienie fachowej opieki medycznej było dobrą decyzją. Panie zapracowały na swoje wynagrodzenie rzetelnie.
SĘDZIOWIE: Na zakończenie wypada przyznać się do błędu. Kojarzenie nową, nie do końca sprawdzoną wersją programu spowodowało opóźnienia i problemy w przeprowadzeniu mistrzostw w szachach błyskawicznych. Była to decyzja sędziego głównego podjęta wspólnie z autorem programu, który miał być zastępcą sędziego głównego. Niestety choroba nie pozwoliła mu przyjechać, a program w czasie mistrzostw błyskawicznych zaczął płatać niespodzianki, między innymi „wysłał w kosmos” jedną ze środkowych rund C12 co spowodowało poważne zakłócenia. Jedynie doświadczeniu i biegłości sędziego głównego Zenona Chojnickiego należy zawdzięczać dokończenie zawodów. Pozostali sędziowie pracowali dobrze lub bardzo dobrze: Kamila Klimaszewska, Agnieszka Sowa, Magda Zielińska, Anna Nożynska, Mikołaj Bura (zastępca sędziego głównego), Andrzej Choina, Krzysztof Góra, Paweł Jaroch, Tomasz Kamieniecki, Jerzy Owczarzak, Zbigniew Pyda, Marek Szymanowicz, Tomasz Żądło.
SPRZĘT SZACHOWY: Dziękuję przyjaciołom, którzy bezpłatnie lub prawie bezpłatnie wypożyczyli swój cenny sprzęt na mistrzostwa: Mikołaj Bura, Zenon Chojnicki, Anna Nożyńska, Tomasz Stefaniak, Waldemar Taboła, Leszek Zega, Magda Zielińska, Ryszard Żądło, Wiesław Żochowski.
Dziękuję Wszystkim, zawodnikom za przestrzeganie zasad „fair play”, wymienionym i niewymienionym organizatorom, którzy przyczynili się do sukcesu Mistrzostw.
Piotr Zieliński – dyrektor turnieju
"Dziękuję Wszystkim, zawodnikom za przestrzeganie zasad „fair play”, wymienionym i niewymienionym organizatorom, którzy przyczynili się do sukcesu Mistrzostw."
OdpowiedzUsuńZa przestrzeganie zasad fair play? A gdzie mowa o ostatniej rundzie w szachach błyskawicznych w grupie dziewcząt do lat 18 gdzie dziewczyna zgłosiła (celowo) błędny wynik na swoją korzyść.