środa, 25 lipca 2012

USA: Ze strony Hindy Śledziewskiej - szachy - globalna gra umysłów


Lublin - pokaz żywych szachów

FIDE - Miliard szachistów do roku 2018

The Voice of Russia - 
20. lipca jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Szachów. Święto zostało ustalone przez Światową Federację Szachową (FIDE). W tym dniu odbywają się różne tematyczne imprezy i turnieje pod auspicjami FIDE. W tym dniu partie na wielu szachownicach odbywają się nawet w miejscach aresztu.
Sześćset milionów ludzi z siedmiu miliardów populacji planety gra w szachy. Kirsan Iljumżinow, prezydent Światowej Federacji Szachowej (FIDE), wierzy, że to nie wystarcza. W wywiadzie dla the Voice of Russia, wyjaśnił, że planuje zwiększyć liczbę szachistów na świecie do jednego miliarda w ciągu następnych pięciu lat. "Postawiłem za zadanie zwiększenie liczby szachistów na świecie z 600 milionów do jednego miliarda w następnych pięciu-sześciu latach. Naszym mottem jest 'jeden miliard mądrych ludzi'. Dlaczego to zadeklarowałem? Przyczyną tego, co dzieje się właśnie teraz na świecie - mam na myśli wojny, konflikty, finansowe i polityczne kryzysy - nie jest fakt, że nie ma wystarczająco pieniędzy, złota, ropy naftowej czy gazu. I z pewnością nie fakt, że ludzie są tak gniewni wobec siebie. Przyczyną jest to, że państwa, systemy są rządzone przez krótkowzrocznych ludzi, którzy przyszli do polityki przypadkowo. Jeśli zwiększymy liczbę szachistów do miliarda ludzi, masa krytyczna również wzrośnie. Dla ludzi należących do tej krytycznej masy, prawdopodobieństwo zostania członkami parlamentów, burmistrzami, ministrami, prezydentami i królami jest znacznie wyższe.. I co za tym idzie, liczba przyszłych nieprawidłowych decyzji zmniejszy się."
Szachy są wprowadzane do szkolnych programów. Jaki do może przynieść efekt?
Kirsan Iljumżinow: W 1993 roku, jako prezydent Kałmucji, wprowadziłem szachy do szkół na zasadzie dobrowolności. Po roku zauważono, że w tych szkołach, gdzie uczono dzieci grać w szachy, poprawiły się dyscyplina i wyniki. Miałem pięć lat, gdy nauczyłem się grać w szachy. Szachy trenują nasz mózg i rozwijają obie lewą i prawą półkulę. Nie jest przypadkiem, że Michaił Botwinnik, szachowy mistrz świata, mówił, że szachy są syntezą nauki, kultury i sportu.
Co stało się z szachami w Rosji?
KI: Szachy są teraz popularne w Rosji, szczególnie wśród dzieci. Gdy wprowadziłem szachy do szkół w Kałmucji, wielu moich kolegów - gubernatorów i prezydentów republik - popierało tę ideę. Szachy dobrze rozwijają się w Moskwie. Ostatnio zostałem zaproszonony do moskiewskich przedszkoli, gdzie trzyletnie dzieci uczą się grać w szachy. Dzieci stają się bardziej uważne. Jest taka zasada w szachach: najpierw myśl, a potem wykonuj posunięcie.
Czy zna Pan takie przypadki w historii, gdzie politycy zapraszali szachistów do podejmowania pewnych politycznych decyzji?
KI: Miałem 15 lat, gdy zostałem mistrzem Kałmucji w szachach wśród dorosłych. I zostałem członkiem Ligi Młodych Komunistów Miejskiego Komitetu. Gdy byłęm w wojsku, zostałem mistrzem dystryktu Północny Kaukaz i nasz Komitet Partyjny zwykł zapraszać mnie, żebym uczestniczył w rozwiązywaniu politycznych problemów. Janos Kadar, szef Węgier, był szachistą. Podejmował decyzje na krajowym poziomie. Winston Churchill, brytyjski premier, gdy przeprowadzał wywiad z kimś na stanowisko w rządzie, miał zwyczaj pytać "Czy gra Pan w szachy, czy nie?" Wiedział, że szachista potrafi liczyć kilka posunięć do przodu. Przed podpisaniem dekretu lub adoptowaniem prawa, każdy polityk musi policzyć, jak to będzie działać i jak ludzie będą na to reagować. Tak więc, jest pożądane dla polityków trenowanie mózgów i granie w szachy.
W przeszłości, szachiści mogli polegać jedynie na własnych mózgach przygotowując się do zawodów, a teraz nie mogą obejść się bez komputerów. Czy jest groźba, że technologia zastąpi ludzki mózg?
KI: Naukowcy i pisarze fantastyki naukowej już napisali, że pewnego pięknego dnia mózg komputerowy przejmie władzę nad ludzkością. Już osiągnęliśmy poziom, w którym program zaczyna wykonywać oryginalne posunięcia. Dlaczego człowiek był w stanie pokonać w szachy komputer? Ponieważ był przyzwyczajony do niekonwencjonalnego posunięcia, a komputer był zaskoczony. Teraz komputery zaczynają myśłeć niekonwencjonalnie i to jest postęp. Ale gdy człowiek gra z człowiekiem, nie używa komputera. W tym przypadku walczą ludzkie mózgi. Ale każda osoba powinna rozwijać się i jej mózg również powinien się rozwijać.
Dzisiaj szachowy boom może być obserwowany w wielu krajach świata. A programy rozwoju i upowszechniania tej starożytnej gry są akceptowane na krajowych poziomach. Nawet w Mongolii, gdzie szachy nigdy nie były zbyt popularne, odbywają się już dwa międzynarodowe turnieje. Szachy są nauczane w szkołach Armenii, Azerbejdżanu, Turcji i krajów Ameryki Łacińskiej. Na początku każdego akademickiego roku, prezydent Urugwaju daje w prezencie każdemu byłemu pierwszoklasiście mini-komputer zawierający szachowy program. W Chinach dzieci uczą się grać w szachy w przedszkolach od piątego roku życia.
komentarz Szacharni:
Na stronie PZSzach jakoś nie zauważono Światowego Dnia Szachów - nieprawdopodobny obciach!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz