środa, 19 października 2011

Na onet.pl o Kongresie FIDE w Krakowie

Andrzej Filipowicz

Kongres FIDE: po 76 latach szachowy świat ponownie w Polsce

14 paź, 15:03
Po raz drugi w historii Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE), Kongres tej organizacji, zrzeszającej 170 krajów, odbędzie się w Polsce - od 16 do 21 października w Krakowie. W 1935 roku obrady toczyły się w Warszawie przy okazji VI Olimpiady Szachowej.
Zdaniem Andrzeja Filipowicza, prezydenta strefy wschodnio-europejskiej, reprezentującego sześć krajów (Bułgarię, Czechy, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry), będzie to jeden z ważniejszych Kongresów w ostatnich latach.
- Spodziewać się należy, że przesądzi on m.in. o kierunku w jakim pójdzie ta dyscyplina - czy dominować będą nadal szachy klasyczne czy też obrana zostanie droga w stronę szachów szybkich i błyskawicznych. Zwolennicy tej formy rozgrywek chcą równouprawnienia. Życie nakazuje, że trzeba będzie wprowadzić korekty - powiedział Filipowicz, sędzia międzynarodowy.
W obradach 82. Kongresu, który rozpocznie się posiedzeniami statutowych komisji, uczestniczyć będzie ponad 150 osób, w tym całe kierownictwo FIDE z szefem Kirsanem Ilumżynowem (w latach 1993-2010 był prezydentem Republiki Kałmucji wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej). Prawo głosu stanowiącego ma 60 członków Rady Wykonawczej (Rada Prezydencka oraz prezydenci stref i delegaci kontynentów).
Prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki, który rok temu został wybrany wiceprezydentem europejskiej unii, podkreślił w rozmowie z PAP, że 82. Kongres FIDE nie ograniczy się do "czterech ścian". "Delegaci zwiedzą nie tylko Kraków. Pojadą m.in. do Wieliczki i Oświęcimia, a niektórzy, jak na przykład Chińczycy, przybyli do Polski wcześniej, aby spędzić parę dni w Warszawie".
Międzynarodowa Federacja Szachowa została utworzona 20 lipca 1924 roku, po zakończeniu nieoficjalnej Olimpiady Szachowej w Paryżu.
Na historycznym dokumencie widnieją podpisy 15 członków założycieli: Argentyny (R. Grau), Belgii (L. Weltjens), Kanady (S.F. Smith), Czechosłowacji (R. Skalicka), Finlandii (C. Tschepurnoff), Francji (Pierre Vincent), Wielkiej Brytanii (F.H. Rowlins), Holandii (A. Rueb), Węgier (E. Abonyi), Włoch (F. Marusi), Polski (przedstawiciel Warszawskiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej Izaak Towbin), Rumunii (I. Gudju), Hiszpanii (Comte de Penalver), Szwajcarii (dr Nicollet) i Jugosławii (I.M. Ovadia).
FIDE ma własną flagę i hymn. Zrzesza wyłącznie narodowe federacje. Wszystkie mają równe prawa, niezależnie od wielkości kraju, liczby szachistów i ich klasy gry. Oficjalnymi językami FIDE są: angielski, arabski, francuski, hiszpański, niemiecki, portugalski i rosyjski.
Najwyższą władzą FIDE jest Generalne Zgromadzenie Delegatów (Kongres). W przerwach pomiędzy posiedzeniami tego gremium, wła­dzę sprawuje prezydent FIDE, Rada Prezydencka, która spotyka się raz na kwartał oraz Rada Wykonawcza obradująca co dwa lata.

2 komentarze:

  1. Kto płaci za takie luksusy dla międzynarodowych działaczy? Niestety, chyba polski podatnik. SKANDAL!

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy kongres uczcił minutą ciszy śmierć przyjaciela Kirsana - Kadafiego?

    OdpowiedzUsuń